Batı Trakya Haber

Üniversite Öğrencileri Tarihin İzinde

31 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında başta Gümülcine, Dedeağaç, Ferecik, Dimetoka, İskeçe, Kavala, Drama ve Serez şehirlerini kapsayan kültürel bir tarih gezisi programı düzenlendi.

Program çerçevesinde başta Osmanlı eserleri olmakla birlikte diğer kültürel merkezlere ait eserler ziyaret edildi. Asıl amaç kendi kültürümüze ve farklı kültürlere ait tarihi mekanları öğrenmek, güncellik kazandırmak ve bilgilerimizi tazelemekti.

Dimetoka, Dedeağaç ve Ferecik bölgelerini ziyaretimiz esnasında BATÖB öğrencilerine yardımcı olmalarından dolayı Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır ve yönetimine teşekkür ediyoruz.

31 Ağustos günü gezinin ilk ayağı olan Gümülcine’de Yeni Camii, Eski Camii, Gazi Evrenos Bey İmareti, Gümülcine Hisarı, Selvili Camii, Müderris Salih Efendi’nin kabri, Yunus Bey Camii ve Poşpoş Tekkesi ziyaret edilmiştir. Sonra Dedeağaç şehrindeki Deniz Feneri, Dedeağaç Camii, Aziz Nikola Kilisesi, Ermeni Aziz Prodromos Kilisesi, Katolik Aziz Iosif Kilisesi, Dedeağaç limanı, liman depoları ve Eski Hükümet Konağı ziyaret edilmiştir. Daha sonra Ferecik şehrindeki Gazi Süleyman Paşa Camii (günümüzde Kosmosotira Kilisesi ) ziyaret edilmiştir.

Bu anlamda BATÖB Ferecik şehrine ilk defa toplu bir ziyaret gerçekleştiren Batı Trakyalı grup olarak bir ilke imza atılmıştır. Ferecik sonrasında Osmanlı Devletinin Edirne’den önceki başkenti olan Dimetoka şehri ziyaret edilmiş ve şehirdeki Dimetoka Kalesi, Alaca Camii, Oruç Paşa Türbesi, Fısıltı Hamamı, Kaya mezarlığı, Osmanlı mezarlığı ve Bayezid Camii Çelebi Sultan Mehmet camii gezilmiştir.

1 Eylül Pazar günü İskeçe şehrindeki Saat Kulesi, Çınar Camii, Hasip Baba Tekkesi ve Hamidiye Köprüsü ziyaret edilmiştir. İskeçe’den sonra Kavala şehrine geçilmiştir. Kavala da Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalma su kemeri, İbrahim Paşa Camii, (günümüzde Aziz Nikola Kilisesi), Halil Bey Camii (Günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır) ve medresesi, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Külliyesi ve evi ziyaret edilmiştir. Daha sonra Drama şehrindeki Arap Camii, Şadırvan Camii (Kurşun camii) ve Eski Cami/Çarşı camii ziyaret edilmiştir.

Son olarakda Serez’deki Bedesten, Zincirli Camii, Koca Mustafa Paşa Camii ve Ahmet Paşa Camii/ Mehmet Bey Camisi ziyaret edilmiştir. Tarih gezisi Rodop, İskeçe ve Evros bölgesindeki gençlere tarih ve tarihi eserler konusunda farklı heyecan katarak kültürel bir ihtiyacı karşılamaya dönük boşluğu gidermiştir. Gezi sırasında bu tür gezilerin devamının da arzu edildiği belirtilmiştir.

BATÖB olarak başta programının düzenlemesinde emeği geçen GTGB VE İTB’ye, Dimetoka konusunda yardımlarını esirgemeyen Süleyman Macır ve ekibine teşekkürlerimizi arz ettiğimizi belirtiriz.

Ayrıca gezi boyunca kafileye eserlerin tarihi konusunda bilgi sağlayan tarihçi Harun Halil’e ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı