Yunanistan Haber

“Türkiye Zor Bir Komşu, Endişeliyim”

“Türkiye'nin istikrarsızlaştırıcı rolü vede sorunlu tutumu konusunda endişeliyim.”

Yunanistan Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis, “Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı rolü vede sorunlu tutumu konusunda endişeliyim.”

ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis, Kongre’de milletvekilleri ve senatörlerle bir dizi temaslarda bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis, gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Apostolakis, Yunanistan’ın Balkanlar ve Güneydoğu Akdeniz’in jeopolitik olarak hassas bölgesinde oynadığı genişletilmiş istikrar rolünün ortaya çıkmasını vurguladı.

Bakan Apostolakis burada yaptığı konuşmada Türkiye’ye mesaj göndermeyi de ihmal etmedi.

“Türkiye zor bir komşu”

Türkiye’yi “zor komşu” olarak nitelendiren Apostolakis, “Türkiye zor bir komşu, ulusal egemenliğimizi ve haklarımızı ihlal eden temelsiz iddialarla ifade edilenler ve Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı rolü vede sorunlu tutumu konusunda endişeliyim” sözlerini sarf etti.

Apostolakis özetle şunları dile getirdi: “Yunanistan’ın sabit politikası ve arzusu, uluslararası hukuk, uygulanabilir antlaşmalar ve meşruiyet temelinde komşularıyla barış içinde bir arada yaşamaktır.

Tahmin edilemeyen zorlukların yaşandığı bu zamanda, Yunanistan ön planda kalmaya devam ediyor ve Doğu Akdeniz, Balkanlar ve daha ötesinde bir istikrar direği ve güvenlik sağlayıcısı olduğunu kanıtladı.” İfadelerine yer verdi.

Önceliğimiz ABD ile savunma işbirliğidir.

Bakan Pompeo’nun Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs arasındaki son üçlü zirveye katılımının önemini vurgulamak istiyorum. Amerika Birleşik Devletler, ile stratejik işbirliği, NATO’ya olan bağlılığımızla birleştiğinde, bizim için savunma önceliğidir. Bu bağlamda, uzun vadeli dostluğumuza yatırım yaparak, olağanüstü askeri ilişkilerimizin dinamiklerini ve yeni yönlerini arttırıyoruz.”

Yunanistan’ın geniş bölgesel rolü.

Yunanistan ve Kıbrıs, tarihsel açıdan demokrasinin sütunlarıdır, sağlam denge direkleridir. Yunanistan, bölgedeki neredeyse bütün ülkelerle mükemmel ilişkilerini devam ettiriyor. Doğu Akdeniz ülkeleri ve Körfez arasında sinerjileri teşvik ediyor ve boru hattı gibi davranıyoruz.

Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan arasında çok taraflı savunma programlarına katılıyor, tatbikatlar yapıyoruz ve Savunma Bakanlıkları düzeyinde toplantılar düzenliyoruz.

Yunan politikası, güvenlik meselelerini ele almanın en etkili yolunun, bölgesel ve uluslararası müttefikler ile ortaklar arasındaki bölünme yerine, koordineli işbirliğinin olduğuna inanıyor.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı