B.Trakya Video HaberYunanistan Haber

Stilyanidis’ten Çok Önemli Açıklamalar

Evripidis Stilyanidis Militaire News gazetesinden Paris Karvunopulos’a konuştu. 46 dakikada Batı Trakya ile ilgili her şeyi anlattı.

Evripidis Stilyanidis Militaire News gazetesinden Paris Karvunopulos’a konuştu. 46 dakikada Batı Trakya ile ilgili her şeyi anlattı.

BİRLİK Gazetesi iyi bir şekilde takip ederek analiz etti. Batı Trakya’da siyaset yapanların, Batı Trakya ile uğraşan herkes ama herkes bu söyleşiyi mutlaka iyi dinlemesi gerekir ki Yunanistan’ın Azınlığı nasıl gördüğünü, bakış açısını, neler yapmak istediğini iyi anlayabilsin.

Üç değişik Bakanlıkta görev yapmış olan Gümülcineli Evripidis Stilyanidis Militaire News gazetesinden Paris Karvunopulos’a konuştu. Stilyanidis, Yunan devletinin ve hükümetlerin Batı Trakya’da uyguladıklarını, uygulaması gerekenleri, yapılan doğruları ve yanlışları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde Kozlukebir ziyaretine özellikle değindi, DEB Partisi’nin kuruluşundan bu günlere gelmesine, Genel Başkan Çiğdem Asafoğlu’nun son günlerdeki konuşmalarına, Gümülcine Başkonsolosluğu’nun görevi ve çalışmalarına, Batı Trakya’daki Türk gençlerin Yunanistan ve Türkiye’deki eğitimlerini, Yunan Başbakanların uyguladığı Batı Trakya politikasına ve daha birçok ilginç konuları ele alarak 46 dakikalık bir söyleşide önemli açıklamalar yaptı.

Stilyanidis dağlık kolunda kaldırılan bariyerlere değinirken şu gerçeği de açıkladı.

“Rahmetli Gerasimos Arsenis Pomak köylerinde bariyeri kaldırınca herkes bunun Azınlığa karşı açılım politikası olduğunu zannetti. Ancak bu sembolik bir hareketti” dedi.

Stilyanidis Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nun diplomatik görevlerine ve yaptıklarına değindi. Stilyanidis, “Başkonsolosluk Lozan Barış Anlaşması’nın uygulanıp uygulanmadığını kontrol etme hakkı vardır. Ancak zaman zaman yetkilerini aşıyor, ancak Yunan devletinin uyarılarıyla bu yeniden düzeltiliyor.” Görüşlerine yer veriyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı