Yunanistan Haber

Sözde “Pontus Soykırımı” Türküsü Yaptılar

Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı” güncelliğini koruyarak daha da ileriye taşıma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı” güncelliğini koruyarak daha da ileriye taşıma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

1919-2019 yılı Sözde “Pontus Soykırımı”nın 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Müziği Zois Tiganouria ve sözleri Pashalis Mpouras’a ait sözde “Pontus Soykırımı” türküsü, Konstantinos Tsahouridis’in sesi ve Matheos Tsahouridis’in kemençesiyle derlenip piyasaya sürüldü.

Seslendirilen “Genoktonia” (Soykırım) isimli türkü bu günlerde Yunanistan’ın gündemine otırmuş ve yapılan birçok etkinliklerde kullanılmaya başladı.

Derlenen türkü ile ilgili yapılan açıklamalarda, sözde 353.000 Karadeniz Rumu’na yönelik yapılan “soykırım”ın unutulmaması ve gelecek nesillere iyi aktarılabilmesi amacıyla önce Yunanistan’da sonra da değişik dillerde seslendirilerek dünya piyasalarına ulaştırılmasının hedeflendiği belirtliyor.

Ayrıca, sözde “Pontus Soykırımı”nı dünyaya anlatma ve tanıtma çalışmalarında, dünyaca ünlü Avrupalı ve Amerikalı sinema ve ses sanatçıların da değerlendirilmesi çalışmalarının aralıksız devam ettiği gelen haberler arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı