Avrupa | Balkanlar

“Şiddetle Kınıyoruz!”

Halit Habip Oğlu: “Gümülcine Vakıflar İdaresi Heyeti Başkanı sınıfa bir papaz eşliğinde girerek ufacık çocuklarımızın travma yaşamasına yol açıyor. Bu yaşananlar Batı Trakya Türk toplumuna ve dinimize büyük bir saygısızlık örneğidir. Şiddetle kınıyoruz!”

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna ait Rodop ili Sasallı (Salpi) köyündeki azınlık ilkokulunda öğrencilere hediyelerin papaz eşliğinde dağıtılması tepkiye yol açtı. Birlik gazetesinin haberine göre, Yunan devletinin atadığı Gümülcine Vakıflar İdaresi Heyeti Başkanı Selim İsa, okulda öğrenim gören Müslüman Türk çocuklara okul çantası, kalem, defter vs.’den oluşan hediyeleri Ortodoks Hristiyan bir papazla birlikte verirken hediye takdiminde hiçbir Müslüman din görevlisi yoktu.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “İlkokulumuzda yaşanan bu skandal ile Batı Trakya’daki müftülük kurumunun alelade bir devlet dairesine dönüştürüldüğü ve tayinli müftünün bir devlet memuru olduğu kanıtlanmış oldu. Atama ile göreve gelen Gümülcine Vakıflar İdaresi Heyeti Başkanı sınıfa bir papaz eşliğinde girerek ufacık çocuklarımızın travma yaşamasına yol açıyor. Bu yaşananlar Batı Trakya Türk toplumuna ve dinimize büyük bir saygısızlık örneğidir. Şiddetle kınıyoruz!” açıklamasında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı