Avrupa | Balkanlar

“ND Partisi’nden Gerekli Adımları Atmasını Talep Ediyoruz”

“Tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi’nden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz.”

“Tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi’nden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz.”

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi’nden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz” diyerek Başbakan Miçotakis’e mesaj gönderdi.

Halit Habip Oğlu: “Seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanarak tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi’nin kuracağı yeni hükümetten Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konularda bizlerle doğrudan diyalog kurarak sorunlarımıza çözümler getirmesini ve yıllar içerisinde peyderpey gasp edilen eğitim ve dini özerklik hakkımızın iade edilmesi için gerekli adımları ivedilikle atmasını talep ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

“Gasp edilen eğitim ve dini özerklik hakkımızın iade edilmesini talep ediyoruz.”

Erken genel seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’da yapılan erken genel seçimler sonucunda Yeni Demokrasi Partisi tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde ederek hükümetteki SYRIZA’yı ana muhalefete itti. Batı Trakya Türk toplumu da üç milletvekilini Yunan Parlamentosu’na gönderirken uzun yıllar sonra İskeçe ilinde iki Türk milletvekili seçildi.

ABTTF olarak seçilen üç milletvekilimizi tebrik ediyor, seçimler öncesinde verdikleri vaatlerin bilincinde olarak Batı Trakya Türk toplumunun haklarının Yunan Parlamentosu’nda etkin ve etkili bir şekilde savunulmasına yönelik yapacakları çalışmalarda kendilerine başarılar diliyoruz. Seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri ve Yunanistan’ın yeni başbakanı Kirikaos Miçotakis, seçim sonuçlarına atıfla Yunanistan için gökyüzünün daha mavi olacağını ve güneşin daha çok parlayacağını ifade etti.

Miçotakis’in açıklamasının Batı Trakya Türk toplumu olarak bizleri de kapsadığını ümit ederek yeni hükümetten Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konularda bizlerle doğrudan diyalog kurarak sorunlarımıza çözümler getirmesini ve yıllar içerisinde peyderpey gasp edilen eğitim ve dini özerklik hakkımızın iade edilmesi için gerekli adımları ivedilikle atmasını talep ediyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı