Batı Trakya Haber

Mehmet Emin Aga’yı Ölümünün 13. Yılında Rahmetle Anıyoruz

9 Eylül 2006 tarihinde vefat eden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga’yı ölümünün 13. yılında rahmetle anıyoruz.

İskeçe Müftümüz Mehmet Emin Aga, 3 Eylül 1931 tarihinde İskeçe’nin Şahin köyünde dünyaya gelmiştir.  1945 yılında hafızlığını tamamladıktan sonra, 1953-54 öğretim yılında Gümülcine Medresesi’nin son sınıfını okuyarak buradan mezun oldu. 1954-1955 yıllarında Şahin’de açılan Medresede de talebelik yaptı. 1978 yılına kadar Şahin Medresesi’nde hocalık yaptı.

Mehmet Emin Aga, 1968 yılında Askeri İdarede Drama’da tutuklu olarak Divan-ı Harp’ten geçti. Mahkeme heyetinin ikiye karşı üç oyu ile beraat etti. Emniyetten mahkemeye gönderilen iddianamede; talebeler üzerinde etkin olduğunu, onları istediği şekilde yönettiğini ve onlara “Batı Trakya Türklerindi, yine Türklerin olacak” diye telkinlerde bulunarak aşılamaya çalıştığını, hatta gerek medrese içinde gerekse halk arasında ileri sürdüğü görüşlerle Askeri İdareyi devirmek için mücadele verdiğini, bu cesareti de İskeçe Müftüsü olan babasından aldığını yer alıyordu.

1968 yılından sonra babasına yardımcı olmak üzere İskeçe Müftülüğü’nde başkatip olarak görev aldı. Daha sonraki yıllarda siyasete de giren Mehmet Emin Aga, özellikle 1985’te İskeçe’de oluşturulan bağımsız Barış ve 1989’daki İkbal listelerinde yer alarak büyük mücadele vermiştir. 1990 yılında Batı Trakya Türk Azınlığının Milli Mücadele Günü olarak kabul edilen 29 Ocak olaylarında haince saldırılara maruz kalmış, muhtelif yerlerinden şişlenerek öldürülmek istenmiştir. Bu duruma üzülen babası Mustafa Hilmi Efendi rahatsızlanarak çok kısa sürede 12 Şubat tarihinde vefat etmiştir.

1990 yılında babası İskeçe Müftüsü merhum Mustafa Hilmi’nin vefatından sonra boşalan müftülük makamına, Mehmet Emin Aga 2345/1920 sayılı yasanın uygulanması şartıyla İskeçe’deki Müslüman Türklerin ısrarı üzerine İskeçe Müftüsü naipliğini kabul etmiştir. Gümülcine Müftülüğüne, bu yasaya ters düşen bir uygulamayla Cemali Meço, asaleten tayin edilince, M.Emin Aga bu tayini protesto etmek için istifa etmiştir. Bunun üzerine 18 Ağustos 1990 tarihinde Cuma günü camilerde yapılan seçimle 4 müftü adayı arasından en çok oyu alan Mehmet Emin Aga İskeçe Müslüman Türk cemaati tarafından müftü seçilmiştir.

İskeçe Türk cemaatinin seçtikleri Müftü Mehmet Emin Aga, sözde makam gaspı suçundan mahkemelere sürülüp yargılandı. Müteaddit defalar İskeçe ilinden yüzlerce kilometre uzaklıklardaki Agrinio, Larisa, Lamia ve Serez mahkemelerinde sanık sandalyesine çıktı ve yüzlerce ay hapis cezasına çarptırıldı. 6 ay da Larisa hapishanesinde yattı.

İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, Batı Trakya’nın en önemli sorunlarından biri olan müftülük sorunuyla hayatının sonuna kadar mücadelesini sürdürmüştür. İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga 25 Nisan 2003 Cuma günü sabah namazı dönüşü evinde saldırıya uğradı. Saldırgan Müftüyü vücudunun çeşitli yerlerinden, özellikle de başından ölümcül darbelerle yaraladı. Bu saldırının ardından kısa bir süre sonra beyin kanaması geçirerek uzun müddet İstanbul GATA hastanesinde tedavi görmüştür. Bu tedavi sürecinden sonra İskeçe’ye dönen müftü Aga bir yıldan fazla karaciğer yetmezliği sebebiyle tedavi görmekteyken 9 Eylül 2006 Cumartesi günü sabah saat 06:00’da Allah’ın rahmetine kavuşmuştur.

Batı Trakya Türklük Davasının sembol isimlerinden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin AGA’yı aramızdan ayrılışının 13. yılında rahmetle ve minnetle anıyoruz.

 

0 0 vote
Article Rating

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı