Avrupa | Balkanlar

“Mayıs Ayının Sonundan İtibaren Büyük Kıtlık Geliyor!”

Dünya Ekonomik Forumu: “Mayıs ayının sonundan itibaren büyük bir kıtlık geliyor!”

Dünya Ekonomik Forumu: “Mayıs ayının sonundan itibaren büyük bir kıtlık geliyor!”

Dünya Ekonomik Forumu’nun tahminleri, Koronavirüs ve karantina nedeniyle etkilerinin şiddetli ve hemen ortaya çıkması yönünde olduğunu belirten “kara” bir tablo çiziyor.

Buna göre, belki de Mayıs ayı sonundan itibaren, çok kısa bir sürede bile açlıkta hızlı bir artışın olacağı, zayıf ekonomileri olan birçok ülke için karantinanın, gıdaya erişememede bile tam bir yetersizlik anlamına geldiği ifade ediliyor.

Tüm dünyada okullar kapanıyor ve uzaktan eğitim platformlarına yer veriyor. Ancak dünyanın dört bir yanındaki güneydeki çocuklar, derslerin haricinde ücretsiz yemekleri de kaçırıyorlar. Ancak birçok durumda, bu, ailesinin herhangi bir üyesinin gün boyunca yediği tek sıcak yemekti.

Koronavirüs pandemisinden önce bile 820 milyondan fazla insan açlık sınırında yaşıyordu. Bu, sadece ahlaki olarak değil, aynı zamanda ihtiyaç duyduğu politikalarla ilgili olarak çok büyük bir rakamdır. Sonuçta, dünya 2030 yılına kadar küresel açlığı sona erdirmek için bir hedef belirlemişti.

Tüm dünyada, sağlık ve yaşamı sürdürmek için dışlayıcı politikalar tasarlanmıştır. Bununla birlikte, önlemlerin istenmeyen bir yan etkisi, muhtemelen çok kısa sürede açlıkta daha fazla bir artış olabilir.

2007/2008 krizinin aksine ve boş süpermarket raflarının raporlarına rağmen, şu anda risk doğrudan eksiklik değildir. Küresel gıda stokları güçlü olmaya devam ediyor. Sorun tedarik zincirlerinde yatmaktadır.

Karantina düzenlemelerinin ve limanların kısmi olarak kapatılmasının deniz ihracatı endüstrisinde gecikmeler ve sorunlar yarattığına dair göstergeler vardır. Sınırların sınırlandırılmasının aracılığıyla da aynı şey karayolu taşımacılığı için de geçerli.

Endişeler sadece doğrudan tüketim malzemeleri ile ilgili değildir. Nakliye kısıtlamaları, veteriner ilaçlarının ve diğer tarımsal ilaç ve malzemelerin taşınmasını önemli ölçüde etkileyebilir.

Aynı zamanda, kapalı restoranlar ve süpermarketlere daha az sıklıkta yapılan ziyaretler, talepte bir düşüş anlamına gelir ve bu da sonunda arzda bir azalmaya yol açacaktır.

Batı’da, işçilerin sınırlı hareketi tarımsal süreçlere müdahale etmekle tehdit etmektedir, üretimi tarlalarda çürümeye terkeder ve işçileri geçim kaynaklarından mahrum bırakır. Afrika’da da Ebola krizi sırasında gıda üretimi %12 bir düşüş yaşamıştı.

Virüsün etkilerinin ilk enfeksiyondan haftalar sonra belirgin hale geldiği halk sağlığı alanında olduğu gibi, bu tür piyasa kargaşasının kümülatif etkileri şu anda dramatik görünmeyebilir, ancak bundan sonra belirgin olmaları muhtemeldir.

Batı ülkelerinde, insanlar ithal ürünler olmadan birkaç ay hayatta kalabilirler. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde, sayısız çocuğun açlıktan dolayı, besisizlik onlara kalıcı zararlar bırakabilir anlamına geliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun önerileri

Bu nedenle kaybedecek zaman yok. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, hükümetler, halk sağlığına öncelik verseler bile, ticaret yollarını açık tutmak ve tedarik zincirleri sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmak zorundadır. Aynı zamanda, gıda endüstrisini ileriye doğru itilmesi ve çiftçilerin temsilcileri engelleri aşarak normalleştirmek için çalışmalıdırlar.

Dünyadaki ürün fiyatları, tüketim ve stoklar hakkındaki bilgilerin geniş ve doğrudan dolaşıma girmesini sağlayacak sistemlerin kurulması gerekmektedir.

Dünya Ekonomik Forumu, küresel gıda pazarında gıda akışını sürdürmek için uluslararası işbirliği ve tedarik anlaşmalarının kesinlikle gerekli olduğu konusunda uyarıyor.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı