Yunanistan Haber

Kipi Sınır Kapısı’ndan “Keyfi” Uygulama

Kar kış olacak diye Yunanistan’ın Türkiye’ye açılan sınır kapılarından biri olan Kipi (İpsala) sınır kapısı 48 saat süreyle TIR’lara kapalı olacak.

Bu gece yarısından itibaren başlayacak olan büyük araç geçişi yaüaı uygulaması 48 saat sürecek. Yunan makamlarının Türk gümrük yetkililerine verdiği bilgiye göre, olumsuz hava koşullarının 5 Ocak 2020 tarihi saat 00:00 ile 7 Ocak 2020 tarihi saat 00:00 arasında etkili olacağı ve bu yüzden Kipi sınır kapısından büyük araç geçişine 48 saat süre ile izin verilemeyeceği bildirildi.

Bilindiği üzere Yunanistan tarafının keyfi uygulamaları ve yavaş çalışması nedeniyle, Türkiye’den Avrupa’ya mal taşıyan TIR’ların bekleme çilesi sistematik uygulamalar nediyle yıl boyunca devam ediyor. Böylece Türk şirketleri yükü zamanında alıcı firmalara teslim edemeyince de büyük kayıplara uğruyor.

Yunan tarafı defalarca Kipi kapısına personel takviyesi yapılacağını söylemiş, var olan ve boş duran peronların işlem yapma düzeyine çıkarılacağını dile getirmiş ancak her nedense bu güne kadar bunlardan hiç birisi yerine getirlediğinden dolayı özellikle TIR kuyrukları kilometrelerce mesafeye ulaşırken, bekleme süresi bazen 24 saati geçiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı