Yunanistan Haber

Hükümet Sözcüsü Peças Görüşmeyi Değerlendirdi

Hükümet sözcüsü Peças, Yunan hükümetinin amacının Yunanistan-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının Selanik’te yapılması olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Stelios Peças, ERT devlet televizyonuna verdiği özel mülakatta, Başbakan Miçotakis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin olumlu bir havada geçtiğini söyledi.

Peças, bu görüşmede Miçotakis’in hedefinin ortak bir zemin bulmak ve “her iki halkın yararına pozitif bir ajanda ile ilerleyerek” bölgede var olan gerginlikleri azaltmak olduğunu söyledi.

Hükümet sözcüsü Peças, Yunan hükümetinin amacının Yunanistan-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının Selanik’te yapılması olduğunu dile getirdi.

“Amaç, Thessaloniki’de (Selanik) toplanmak ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve Halki İlahiyat Okulu’nun yeniden açılması gibi dini sembollerin yanı sıra mülteci sorununun ele alınması ile ilgili konuları tartışmaktır.  Olumlu bir gündem ajandası oluşturmak ve daha sonra nasıl gelişeceğini görmek istiyoruz” dedi.

Mülteci sorununa da değinen Peças, son döneme önemli artış gösteren bu durumun daha detaylı olarak ele alınması ve çözüm bulunması için de en kısa sürede Yorgos Kumuçakos ile Süleyman Soylu arasında bir görüşmenin yapılacağını söyledi.

Son olarak Kıbrıs konusuna da değinen Peças, “Kıbrıs Cumhurbaşkanı ile Akıncı arasında yapılan görüşmeler epey bir alanda ilerleme kaydetti. Türkiye’nin iki toplumun görüşmelerini torpilleyebilecek olumsuz bir tepki vermesini istemiyoruz. Gazimağusa ziyaretleri veya Türk yetkililerin sorunlara yol açan ifadeleri gibi. Umarız, bir dahaki sefere işbirliği yapmak için samimi ve içten bir istek olduğunu görmek istiyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı