Batı Trakya Haber

“Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacaktır”

Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan, imzalanan Lozan Anlaşması ve Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıldönümü münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir:

23.07.2019

BASIN AÇIKLAMASI

“24 Temmuz 1923 Lozan antlaşmasının imzalandığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının tanınarak bağımsız ve uygar devletler arasına girdiği, aynı zamanda Batı Trakya’nın Yunanistan sınırları içerisinde kaldığı tarihtir.

Tam 72 yıl sonra, Lozan antlaşmasının yıl dönümünde, 24 Temmuz 1995’te Yunanistan Türk Toplumu Lideri Dr. Sadık Ahmet Batı Trakya’da trafik kazası sonucu şehit edildi.

1995 yılında Türkiye-Yunanistan arası gergin ilişkiler yaşanıyordu. 8 Haziran 1995 yılında TBMM, Ege’de karasularını 12 mile çıkarma hazırlıkları yapan Yunanistan’a karşı hükümete savaş yetkisi vermişti. Yunanistan’da “Türk” olduğunu haykıran topluma liderlik eden Dr. Sadık Ahmet’in bir buçuk ay kadar sonra trafik kazası geçirmesi asla tesadüf değildi. Eğer trafik kazası geçirdiği aracı Yunanistan’da çalınmamış olsaydı, bugün ki teknoloji ile kazanın gerçek nedeni belkide rahatlıkla ortaya çıkarılacaktı. Daha sonrasında Kardak krizi ile devam eden Türkiye-Yunanistan ilişkileri bugün yine gergin bir dönem yaşamaktadır.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’daki Müslüman Türklerin hukuki statüsü, Yunanistan’ın taraf olduğu ikili ve çok taraflı antlaşmalar ile Avrupa Birliği müktesebatı olarak ele alınıp incelendiğinde, Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığın özerkliğe sahip olduğu görülmektedir. Yunanistan, Müslüman Türklerin azınlık hakları ile ilgili olarak aşağıdaki antlaşmalarla yükümlülük altına girmiş bulunmaktadır. Bu temel antlaşmalar şunlardır:

1) 1830 Londra Protokolü

2) 2 Temmuz 1881 İstanbul Antlaşması

3) 14 Kasım 1913 Atina Barış Antlaşması

4) 10 Ağustos 1920 Yunanistan’daki Azınlıkların Korunmasına Dair Sevr

5) 1923 Lozan Barış Antlaşması

Bu antlaşmaları usulüne uygun olarak Yunanistan Meclisinde onaylamış ve kendi iç hukukunda bu konularda yasal düzenlemeler yapmıştır.

24 Temmuz 2019 tarihi itibariyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık bazı şeyler değişmeye başlamıştır ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yunanistan’da Müslüman Türk Toplumu ile birlikte bir ve beraber olduğumuz müddetçe mücadelemize uluslar arası hukuka uygun olarak aralıksız devam edeceğiz.

31 Ağustos 2019’da “Özerk Batı Trakya Müzakere Meclisi”nin 1. Yılında buluşmak dileğiyle; Merhum Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet, ailesine ve Türk Milletine baş sağlığı diliyorum.”

Ferruh ÖZKAN

Genel Başkan                               

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı