Batı Trakya Haber

Habip Oğlu: “Okullarımızın Belediyeye Devri Söz Konusu Dahi Olamaz”

Azınlık okullarının Belediye’ye devri konusunda Federasyon Başkanı Halit Habipoğlu’ndan tepki geldi.

Azınlık okullarının Belediye’ye devri konusunda Federasyon Başkanı Halit Habipoğlu’ndan tepki geldi.

Batı Trakya Türk toplumuna ait Azınlık okullarının Belediye’ye devri konusunda Federasyon Başkanı Halit Habipoğlu’ndan tepki geldi. Habipoğlu, “Özerk yapıdaki okullarımızın onarım bahanesiyle belediyeye devri söz konusu dahi olamaz. Belediye başkan yardımcısı imzalı yazıyı yok sayıyor, Yunan makamlarını Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarının antlaşmalarla garanti altına alınmış olan özerk yapısını ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardan kaçınmaya çağırıyor” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Yunanistan’da İskeçe iline bağlı İnhanlı (Topiros) Belediyesi’nin sınırları içerisinde bulunan mülkiyeti Batı Trakya Türk toplumunun vakıflarına ait Türk Azınlık İlkokullarının Belediye’ye devredilmesi istendi. Belediye Başkan Yardımcısının imzasıyla bölgedeki 10 Türk Azınlık İlkokuluna gönderilen yazıda, Belediye’ye bahse konu okullarda onarım yapılması ile ilgili taleplerini ulaştığı belirtilerek, Belediyenin tamir çalışmalarını yapabilmesi için bu okulların mülkiyetinin köylerdeki Vakıflar’dan alınıp Belediye’ye devredilmesi gerektiği kaydedildi.

Batı Trakya Türk toplumu arasında büyük tepkiye yol açan yazıda ayrıca, okul mülkiyetinin belediyeye devri kararının iki gün gibi çok kısa bir süre içinde Belediye’ye bildirilmesi talep edildi.

“Belediye Başkan Yardımcısı imzalı yazıyı yok sayıyoruz”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumu, 1923 Lozan Barış Antlaşması ile kendi okullarını, kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahiptir. Dolayısıyla İnhanlı Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 10 İlkokulumuzun onarım bahanesiyle belediyeye devri söz konusu dahi olamaz. Eğer bu okullarda bir tadilat ihtiyacı hasıl olduysa okullarımızın encümen heyetleri ve mülkiyetinin ait olduğu vakıflarımızın yöneticileri gerekli önlemleri mutlaka alacaktır. Belediye Başkan Yardımcısı imzalı yazıyı yok sayıyor, Yunan makamlarını Batı Trakya’daki Türk Azınlık okullarının antlaşmalarla garanti altına alınmış olan özerk yapısını ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardan kaçınmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı