Yunanistan Haber

“F-35’ler Güç Dengesini Değiştirir, Türkiye’ye Verilmesin”

“Türkiye'nin S-400'leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Apostolakis, “Türkiye’nin S-400’leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. F-35 alımı ise bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek.” Dedi.

Washington merkezli Foreign Policy düşünce kurulu ile Avrupa Birliğinin (AB) Washington’da düzenlediği “Transatlantik Güvenlik İşbirliğinin Geleceği” başlıklı forumuna katılan Yunanistan Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler ve Amerika Birleşik Devletleri’nden aldığı F-35 savaş uçakları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin S-400’leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. F-35 alımı ise bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek.” İfadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye’nin S-400 alımının bölgedeki dengeleri değiştireceğini öne sürdü. Apostolakis, “Türkiye’nin S-400’leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. Biz de sistemlerimizi tekrar planlayıp programlamak zorundayız. S-400’lere paralel olarak F-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek.” İfadesini kullandı.

“F-35 UÇAKLARI TÜRKİYE’YE VERİLMESİN”

“ABD’nin sorunu bu sistemlerin NATO sistemleri ile çalışmaması, Yunanistan için değişen nedir?” sorusuna Apostolakis, “Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur.” yanıtını verdi. Apostolakis, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunurken, F-35 uçaklarının da Türkiye’ye verilmemesini istedi.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı