Batı Trakya Haber

Ezan Sesi Neden Bugün Yasaklandı?

Bu şudur; “benim çanım çalmıyor, senin ezanın neden okunsun?”

Avrupa ülkelerinde ezan sesi özellikle hoparlörden belki de ilk defa yükselirken, Yunanistan’da Koronavirüs önlemleri kapsamında ise yasaklandı. Bu yasağa Kiliselerdeki çan sesi de dahil edildi.

Şimdi bu duruma şu açıdan da bakmak gerekir. Dün geceye kadar, yani 9 Nisan 2020 Perşembe gecesine kadar ezan sesi Batı Trakya’da camilerde hoparlörden okunuyordu ve hiç bir sorun da yoktu. Namaz vakti gelince cami imamı camiye tek başına gider ve ezanı okur çıkar evine giderdi.

Aynı uygulama bir kilisenin papazı tarafından da yapılıyordu. Örneğin papaz kiliseye giderek kandilleri yakar ve duasını eder kiliseden ayrılırdı.

Bir haberci olarak, şimdi burada bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Neden mi?

Bugün günlerden 10 Nisan 2020 Cuma. Gümülcine’de yayın yapan Hronos gazetesinin ilk sayfasında, Yeni Demokrasi Partisi Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis ile yaptığı geniş çaplı bir röportaj var. O röportajın bir bölümünde, Hronos gazetesi muhabirinin Stilyanidis’e sorduğu bir soru var.

“Neticede bu hoparlörler ile ne olacak, kiliselerde değil de camilerde duyulduğunda şikayetleri neden kabul ediyoruz?” sorusu galiba hem konuyu hem de beraberinde camiye yasağı gündeme getirmişe benziyor sanki.

Tabii ki Stilyanidis’in bu soruya cevabı aynen şu şekilde oldu. “Aynı önlem, mezheplerden bağımsız olarak tüm ibadet yerleri için de geçerlidir. Kilisenin hoparlörüne getirilen kısıtlama aynı zamanda camilerin, sinagogların vb. Hoparlörleriyle de ilgilidir.”

Ve hoparlörden ezan sesi bugün 10 Nisan 2020 Cuma günü kestirildi. Umarım buradaki hassas ve ince mesajı algılamışsınızdır.

Dolayısıyla Yunanistan Dinişleri ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile yeni çıkarılan kanun hükmünde kararname gereği, 12 – 20 Nisan 2020 tarihleri arasında ezan camilerdeki hoparlörlerden okunmayacak. Bu neden yapıldı? Derseniz; ezan ve çan sesini duyan vatandaşların cami veya kiliseye gitme arzuları gerekçe gösterildi. Bana göre hiç ama hiç ilgi ve alakası yok! Şimdiye kadar ezan 5 vakit okunuyordu da camiye giden vatandaşlar var mıydı?

Bu gerekçe bana pek inandırıcı gelmedi. Haftalardan beri ezan sesi hoparlörden duyuluyordu ve hiç kimsenin camiye gittiği görülmedi. Vatandaşlar aynen alınan önlemlere uyuyordu. Ne oldu da şimdi bu uygulama devreye sokuldu?

Yani ne olacak? Batı Trakya’da belirtilen tarihler arasında camilerden ezan sesi hoparlör aracılığıyla duyurulmayacak, kiliselerde de çan sesi yükselmeyecek.

Bu şudur; “benim çanım çalmıyor, senin ezanın neden okunsun?”

Anlayan anladı!

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Birlik Gazetesi'ne
Sende Haber Yolla..!