Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

Ey Gümülcine Belediyesi ve Ormaniye, Siyasiler!

Batı Trakya’da kardeşlerimiz, soydaşlarımız dertlerini ve seslerini BİRLİK Gazetesi aracılığıyla duyurmaya devam ediyor.

Batı Trakya’da kardeşlerimiz, soydaşlarımız dertlerini ve seslerini BİRLİK Gazetesi aracılığıyla duyurmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Batı Trakya’da Gümülcine’ye bağlı bir köyde soydaşımızın, yayınlanan yeni orman haritasına göre, bir asrı aşkın süreden beri dedelerinin çalıştığı ve kuşaktan kuşağa kendisine kadar ulaşan toprağın orman arazisi olarak tanımlanmasının ardından bu defasında da bir benzeri haksız uygulamaya karşı haklılık sesi yine Gümülcine’ye bağlı Kalfa köyünden geldi.

Bakın haklı olduğunu söyleyen o ses ne diyor!

“İlhan bey saygılar,

Öncelikle orman haritaları hakkında yapmış olduğunuz haber için size teşekkür etmek istiyorum.

Gerçekten bu konu bölge insanımızı ekonomik olarak zor duruma düşürmüştür.

Durumun vahametini anlamaları için bir örnekle ben de bir katkıda bulunmak istiyorum.

Kalfa bölgesinde yıllar önce Gümülcine Belediyesi tarafından tahsis edilen tarım alanları orman olarak belirtilmiştir. Öyle ki bu tarlalar için Gümülcine Belediye meclisinin 20/07/2006 tarihindeki toplantısında almış olduğu karar ile hak sahipleri ve dönüm başına ödemeleri gereken miktar belirlenmiş ve tarafımızca ödenmiştir. Şimdi parasını ödeyip satın aldığımız tarlalarımızın orman arazisi olmadığını ispatlamamız için yüklü bir ücret ödememiz istenmektedir.

Gümülcine Belediye meclisinin almış olduğu karar aşağıdadır.”

Gümülcine Belediyesi Meclis kararı:

Tου πρακτικού της αριθ. 9/2006 συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Κομοτηνής αποφασίστηκε με αριθ. Απόφασης 280/2006 απευθείας εκποίηση αγροτικών δημοτικών εκτάσεων στο Δημοτικό Διαμέρισμα Κάλχαντα.

Από το Πρακτικό της Επιτροπής Διαχείρισης 13/07/2006 και αριθ. 147/2006 ορίσθηκαν ονόματα των δικαιούχων για απόκτηση δημοτικών αγροτεμαχίων στο δημοτικό διαμέρισμα Κάλχαντα.

Από το Πρακτικό εκτίμησης της Επιτροπής 10/07/2006 καθορίσθηκαν οι τιμές ανά στρέμμα.

Saygılarımla.

NOT:

Evet, ey Gümülcine Belediye Başkanı Yannis Garanis, Azınlık insanının oylarını da alarak o koltuğa oturdun. Yanında Azınlık meclis üyeleri de var. Çok uzun yazmayacağım; Kalfa köyüne kadar giderek oradaki haklı olduklarını haykıran insanımızın sesini bir dinleseniz derim!

Belediye meclisinin 20/07/2006 tarihindeki toplantısında almış olduğu kararı ve sonrasında yapılan işlemleri bir inceleyin. Siz mi haklısınız? Ormaniye mi? yoksa ikinci kez “soyulmak” istenen vatandaş mı? Bu konu Belediyenizi birinci derecede ilgilenmektedir. Kaçışınız olamaz. Muhakkak söyleyeceğiniz birşeyleriniz olacaktır. İşte çıkın ve onu söyleyin! Vatandaş da bilsin.

Milletvekilleri! Size de kısa sesleniyorum; orman haritaları konusunda sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Hayırdır?

Doğu Makedonya- Trakya Eyaleti Başkanı Hristos Metios ve Yardımcıları, Meclis üyeleri, siz de muhtemelen “bu bizim işimiz değil, yetki alanımızda değil” diyorsunuzdur öyle mi? veya müdahale etmeyi düşünüyor musunuz?

Bakınız ey siyasiler, vatandaş tutunacak dal arıyor. Ödediği tarlasını kendisinden yeniden ödemesi isteniyor. Bir ses soluk verin bari, yazık. Yazınca da hemen şikayet ediyorsunuz. Batı Trakya Türk insanının hakkını, hukukunu savunun da yazılmayın.

Şikayetlerinize gelince de çooooookkk da……….

Halkın bizim yanımızda olması, bizi takip etmesi yeterli…. Hamdolsun…….

Haberin devamını oku

Bir Yorum

  1. Sayin birlik gazetesi konusunu yaptiginiz meslenin sade jalfa koyu degil bolgenin tamamini etkiler ve bolge halkinin neredeyse %92 si ayni sorun ile karsi karsiya ancak haritanin cok supheli ve haksizlik yapildigi cok yerden tespit edildi ve itiraz konusunda hemen hemen bu yuzdenin hepsi niyyetli lakin soru isareti ile de karsi karsiya degiller de degil hani 1 eger bu itirazlar yapilirsa ve ait mebla odenirse bu konu bitecek mi?
    2 medem ki 1946 haritasina bakarak bu ormanlik diye bugun calistigimiz topraklar neden bazi araziler 1990 li yillarda acildigi bildigim araziler haritanin disinda ve kendimi bildim bileli arazi olarak bildigim topraklar bugun taninmiyor?
    3 Bu konuda gelmis gecmis ve simdiki vekiller kurumlar neden bu konuya sessizler sadece kendi cikarini dusunmekteler?
    4 20 ile 30 yil calisilmis topraklar hak sahibidir diye bir yasa var (χρησηκτησια) neden bunu es gecmis durumdalar 1990 haritasina bakilmasi kafi ve E9 belgesine?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu