Yunanistan Haber

EastMed’in İmzası Atina’da Atıldı

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi doğal gaz boru hattı anlaşmasını imzaladı.

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi doğal gaz boru hattı anlaşmasını imzaladı.

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi gazını Avrupa’ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir ön anlaşmaya imzalar bugün akşam üzeri saat 19:00 civarında Atina’da atıldı.

Doğu Akdeniz’in (Eastern Mediterannean) kısaltması EastMed olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşması için Yunanistan’ın başkenti Atina’da üç ülke lideri bir araya gelerek anlaşmayı imzaladı. Libya’ya asker tezkeresinin TBM Meclisi’nde kabul edildiği gün, aynı zamanda Akdeniz’de Türkiye’ye karşı ittifakın kurulduğu gün olarak kayda geçti. Zira İsrail açıklarından çıkarılacak doğalgazı, Girit Adası üzerinden Yunanistan’a taşıyacak East Med boru hattı projesi için Atina’da imzalar atıldı.

İsrail adına törene Başbakan Binyamin Netanyahu, Kıbrıs Rum Kesimi adına Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan adına da Başbakan Kiriakos Miçotakis katıldı. İmza töreninde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kostas Frangogiannis katılırken, eski Enerji Bakanları Yannis Maniatis, Yorgos Stathakis de davet edildi.

Doğu Akdeniz’in EastMed olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşmasını Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, Kıbrıs Rum Kesimi adına Yorgos Lakkotripis ve İsrail adına da Yuval Steinitz imzaladı.

Yunanistan’dan yapılan açıklamada İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin de anlaşmayı daha sonraki bir tarihte imzalayacağı belirtildi.

Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, boru hattı anlaşmasının Türkiye’ye mesaj göndermek değil, enerji sektöründe bölgesel düzeyde işbirliğini ilerletme amaçlı olduğunu söyledi.

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki 3’lü anlaşma Rus gazına alternatif olarak değerlendiriliyor.

Avrupa ve ABD’li bazı yetkililer söz konusu anlaşmayı desteklediklerini belirten açıklamalar yapıyor.

Bu arada üç ülkenin anlaşması, Türkiye ile Libya arasında imzalanan iki mutabakatın ardından geldi.

Mısır’ın yanı sıra her üç ülkenin yönetimi, Ankara ile Trablus’un Doğu Akdeniz’deki anlaşmalarına karşı çıkıyor.

Üç ülke liderlerinin son dönemlerdeki görüşmeleri sıkılaşmış durumda.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı