Batı Trakya Haber

Dr. Pervin Hayrullah Azınlığın Sorunlarını Anlattı

Batı Trakya Türkleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnsani Boyut Uygulama Toplantısı’nda temsil edildi.

Polonya’nın başkenti Varşova’da 16-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen AGİT İnsani Boyut Toplantısının ilk haftasına Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu katılmıştı.

Toplantının ikinci haftasına Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) katılarak, Hukukun Üstünlüğü, Ulusal Azınlıklar ve Müslümanlara karşı ayrımcılığın önlenmesini konu alan onuncu, onikinci ve onüçüncü oturumlarda söz aldı.

BTAYTD adına toplantıya katılan Dr. Pervin Hayrullah Yunanistan’da hukukun üstünlüğü ve güçler ayrılığından bahsetmenin mümkün olmadığını, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in sözleriyle katılımcılara aktardı ve Yunanistan’ın AİHM kararlarını uygulamayışının nedeninin siyasi müdahale olduğunu söyledi.

Ulusal Azınlıklar bölümünde tekrar söz alan Dr. Hayrullah, Türk Azınlığı’nın etnik kimliğinin inkar edilişinin, Türk Azınlık çocuklarına anadilde okulöncesi eğitim hakkı tanınmamasını katılımcıların dikkatine sundu. Müslümanlara karşı ayrımcılığın konuşulduğu 13. oturumda ise, Türk azınlığın seçilmiş müftülerinin devlet tarafından haksız bir şekilde tanınmayışını, müftülerin ve azınlık kuruluş temsilcilerinin defalarca sorguya çekilmesini, son dönemde yükselen nefret söylemi ve suçlarının yanı sıra vakıflar sorununu aktardı.

Yunanistan Delegasyonu Cevap Verdi

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yapmış olduğu tüm sunumlardan sonra Yunan Delegasyonu cevap verdi ve Yunanistan’ın yapmış olduğu azınlık hakları ihlallerini bilindik bir şekilde inkar etti.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı