Batı Trakya Haber

Doğruyu Göstermeye Devam Ediyor

İşadamı Levent Sadık Ahmet’e ait YAKA Kiraz Paketleme Tesisi, kiraz üreticisine doğru olanı ve yapılması gerekeni söylemeye devam ediyor.

İşadamı Levent Sadık Ahmet’e ait YAKA Kiraz Paketleme Tesisi, kiraz üreticisine doğru olanı ve yapılması gerekeni söylemeye devam ediyor.

2017 yılında Batı Trakya’da faaliyete geçen YAKA Kiraz Paketleme Tesisi, başta Avrupa ülkelerinden gelen talebi karşılamak üzere, bölgedeki kiraz üretimini arttırmaya yönelik bir duyuru yayımladı.

Dünya’nın birçok ülkesinden gelen talepleri karşılamakta zorlanan şirket, özellikle Azınlık kiraz üreticisine, eski üretim alışkanlığını terk ederek yeni üretim şeklinin benimsenmesi için uzmanlar vasıtasıyla gereken her şeyi detaylı bir şekilde aktarıyor.

Son olarak YAKA Kiraz Paketleme şirketinden yapılan açıklama şöyle:

YILDA 2.000.000 KGR KİRAZ İHTİYACI

2017 yılında faaliyete geçen YAKA Kiraz Paketleme tesisi daha ilk yıldan itibaren aldığı sertifikalar ve titiz çalışmalar sayesinde gerek Avrupa’daki süpermarketler gerekse Uzakdoğu’daki çok büyük ve önemli pazarların tedarikçisi olmuştur.

Yıllık 2.000 ton (2.000.000 kg) kiraza ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacın çok büyük bölümünü Yunanistan’ın diğer bölgelerinden ve komşu ülkelerden tedarik etmektedir.

Tesisin kurulu olduğu Gümülcine/Komotini ve çevresinde yapılan üretim hem miktar hem de kalite ihtiyacını karşılayamamaktadır. Bu nedenle YAKA şirketi 2019 Eylül ayından itibaren farklı rakımdaki bölgelerde örnek bahçeler oluşturacak ve üretici bilgilendirme seminerleri düzenleyecektir.

Kiraz üretimini Mayıs, Haziran, Temmuz ve hatta 15 Ağustos’a kadar uzatıp müşterilerimizin taleplerini karşılamayı planlamaktayız.

Bu amaçla Erkenci bölgede Yaka ve Ova köylerinde Samba, Sabrina, Kristalina ve Lapins çeşitleri, 250 rakım ve üzeri Orta-Geççi bölgelerde ise Ferrovia, Regina ve Kordia çeşitleri önerilmektedir.

Avrupa ve Uzakdoğu da eski çeşitlere ve 24 kalibre altındaki kirazlara talep bulunmamaktadır.

Kurulacak kiraz bahçelerinin Sık dikim, Tel direk, Sulama sistemi ve Dolu Önleyici ile yapılması önerilmektedir.

Tel direk sistemi (PALMET) 2nci yıldan itibaren kiraz vermeye başlaması önemli bir avantajdır.

4ncü yıldan itibaren dönüme 1.200- 1.500 kg kiraz toplanır.

Son yıllardaki kiraz talebine bağlı olarak üreticiden kg alım fiyatları 0,90€-1.20€  arasında değişmektedir.

(2019 yılı 1.00€-2.10€ ortalama 1.45€)

Bu şartlarda 1 dönüm kiraz bahçesinden en az 1.080€-1.800€ gelir elde edilir.

Yıllık yapılan masraflar dönüme 200€ – 300€ civarındadır.

Bu masraflar düşüldüğünde dönümde 780€-1.500€ kar elde edilir.

10 dönüm bir Kiraz bahçesinden yılda 7.800 € ile 15.000 € arasında gelir elde edilir. Kiraz üretimi diğer birçok tarım ürünlerinin üretimine göre daha kolaydır. Sistemli kurulmuş Kiraz bahçelerinde Budama, İlaçlama, Sulama ve Gübreleme işlemleri 10 dekarlık bir bahçede bir kişiyle rahatlıkla yapıldığı görülmektedir. Bir kişinin bir yılda bu işlemlere ayıracağı zaman toplamda 20 günü geçmemektedir.

Alternatif ürün arayışında olan bölge üreticisi için Kiraz en karlı ürün olarak ortaya çıkmaktadır.

Geri dönüşün daha hızlı ve verimli olabilmesi için min. 5 dönüm bahçe kurulumu önerilmektedir.

Tarım Sigortaları Kurumunun (ELGA) %60 – %80 destek programları bulunmaktadır.

Üretilecek olan kaliteli Kirazın en büyük ve sürekli alıcısı YAKA Kiraz Paketleme Tesisi olarak üzerimize düşen bütün çalışmaları yapmaya ve bölgemizi Uzakdoğu’dan Avrupa’ya kadar en iyi şekilde temsil etmeye gayret göstermekteyiz.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı