Yunanistan Haber

Dendias: “Türkiye Sistematik Olarak İhlal Eden Bir Komşudur”

"Avrupa yaptırımları korkusu, 2020'nin ikinci yarısında Türkiye tarafından büyük tahriklerin kesilmesine yol açtı."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Yunanistan, sistematik olarak ihlal eden bir komşunun komşusu olma talihsizliğine ve Türkiye için bir cazibe ve korku olan Avrupa Birliği’nde bulunma şansına sahip, bir tür koruma bölgesi yaratıyor. Diyalog, gerilimi azaltmanın anahtarıdır. Ama nedenleri iyileştirmiyor” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunan Uluslararası Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Derneği’nin “Yunan Dış Politikası” konulu çevrimiçi gerçekleştirilen konferans toplantısında yaptığı konuşmada, “Yunan dış politikasının sağlam bir hedefi ve niyeti, uluslararası meşruiyete bağlılığımız ve izole devletlerin saflarının kalınlaşması yoluyla, Türkiye’ye sorunların tek çözümünün uluslararası hukuka saygı olduğunu farketmesini sağlamaktır” dedi.

Bakan Dendias şu ifadeleri kullandı: “Memnun olup olmadığımızı sorarsanız, Avrupa Birliği’nin Türkiye konusunda daha sert bir tutum sergilemesini istediğimizi söyleyeceğim.  Ancak AB 27 ülkeden oluşan bir Birliktir. Neyse ki oybirliğiyle çalışıyor. Tabii ki ulusal çıkar Avrupa’dan üstün gelmektedir. Ancak, çok güçlü, belki de en güçlü silahımız olmaya devam ediyor.

Diğer parametrelerle birlikte Avrupa yaptırımları korkusu, 2020’nin ikinci yarısında Türkiye tarafından büyük tahriklerin kesilmesine yol açtı ve Türkiye ile, özellikle 61’inci tur için bir diyalog / keşif görüşmeleri başlatmayı mümkün kıldı. İnanıyorum ve ümit ediyorum ve 62’nci de gelecek.

BM Şartından Deniz Hukukuna ve İnsan Haklarına kadar Uluslararası Hukuk, ülkenin uluslararası ilişkilerini ele almak ve yönetmek için güçlü bir araçtır.”

Amerika Birleşik Devletleri ile Yunanistan’ın stratejik ilişkisini konu alan bir soruyu cevaplayan Bakan Dendias, “Stratejik diyalog sayesinde ABD ile ilişkileri geliştirdik. İkincisi, ABD, Doğu Akdeniz’de yaşanan Türkiye’nin tahriklerini ilk kez kamuoyuna açıklamaktan çekinmiyor.” Dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu