Yunanistan Haber

Cumhurbaşkanı Yanya’nın Kurtuluşu Törenine Katıldı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu Yanya’nın kurtuluşu törenine katıldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu Yanya’nın kurtuluşu törenine katıldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Yanya’nın Osmanlı’dan kurtuluşunun 108’inci yılı törenine katıldı. Koronavirüs önlemleri dolayısıyla çok kısıtlı katılımla Yanya’da gerşekleştirilen törene katılan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, Osmanlı döneminde yapılan saat kulesinin yanında bulunan Bezan Kalesi Savaşçıları anıta çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

Sakellaropulu günün anlamına uygun yaptığı konuşmasında, “Bugün İpiros’u (Epir) özgürleştirmek üzere kahramanca düşenleri, İoannina (Yanya) şehrinin ulusal yapıya ilhakına katkıda bulunan herkesi, gönüllüleri, gerillaları, subayları, sıradan askerleri onurlandırıyorum. Örnekleri bize ilham veriyor ve cesaret veriyor. Dayanışma ve inançla savaştığımızda kalelerin düştüğünü hatırlatıyor. Ve bizi onlara verdikleri özgürlüğü koruyarak, feda ettikleri idealleri yerine getirerek onlara layık görünmeye davet ediyor.” İfadelerini kullandı.

Törene Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’nun yanısıra Yunanistan Parlamento Başkanı, Çevre Bakanı Yardımcısı, Milletvekilleri, Metropolit, Askeri, polis ve üniversite yetkilileri katıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise twitter hesabı üzerinden, “İoannina (Yanya) bugün, yakın tarihimizin en önemli anlarından biri olan kurtuluşunun 108. yıldönümünü kutluyor. İoannina (Yanya) şehri ve tüm İpiros’un (Epir) bayramı kutlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Birlik Gazetesi'ne
Sende Haber Yolla..!