Yunanistan Haber

Caminin Restorasyon Projesi Tamamlandı

Arta’daki (Narda) Faik Paşa Camisi (İmaret) restorasyon projesi tamamlandı.

Arta’daki (Narda) Faik Paşa Camisi (İmaret) restorasyon projesi tamamlandı.

Balkan Savaşı’ndan önce Yunanistan’ın Yanya kentine bağlı bir kasaba olan Arta’daki (Narda) Faik Paşa Camisi (İmaret) restorasyon projesi tamamlandı.

Fatih’in vezirlerinden Faik Paşa tarafından 15. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan cami, Epir (İpiros) bölgesinin ilk camilerinden. İmaret olarak da tanınan caminin restorasyonunun kamu yatırım programına alınması ve projelendirilmesi çaışmaları son aşamaya ulaşmış bulunuyor.

Restorasyon için Epir Eyalet Başkanlığı girişimiyle 1.000.000 Euro kaynak ayrıldı. Yeterli olmaması durumunda is eek kaynak aktarılacağı ifade ediliyor.

Mübadeleden sonra bir ara kilise (Agios İonannis Kilisesi) olarak kullanılan Faik Paşa Camisi, Balkanlar’daki birçok cami gibi kubbesi altı köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuş. Nadir bir mimariye sahip caminin şu anki durumu içten ve dıştan içler acısı bir görünüme sahip. Bilhassa iç kısımı hazine avcıları tarafından büyük tahribata uğramış durumda.

Restorasyon çalışmalarına 2020 yılı başından itibaren başlanması hedefleniyor.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı