Yunanistan Haber

Büyükelçi: “Üç Stratejik Sorun Yunanistan’ı En Önemli Müttefik Yapıyor”

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, Yunanistan’ın Ulusal Savunma Akademisi’nde çok önemli bir toplantıda subaylarla bir araya geldi.

Amerika’nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan’ın Ulusal Savunma Akademisi’nde subaylarla bir araya geldi. Büyükelçi Geoffrey Pyatt Yunanistan’ın ABD için önemli bir müttefik olmasının nedenlerini analiz ederek subaylara aktardı.

Amerika’nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt özetle şunları dile getirdi.

“Haritada gördüğünüz gibi, Yunanistan, Doğu Akdeniz’de özellikle önemli bir stratejik konuma sahiptir. Güney ve Doğu Avrupa’nın uzunluğu boyunca bölgede büyük üç ayrı ana stratejik sorun arasında bulunuyor. Suriye’deki savaş, İran ve Doğu Akdeniz’deki asimetrik tehditler yeşil çemberde.

Güneye doğru, mültecilerin dengesizliğinden kaynaklanan sorunlar ve Libya’da ortaya çıkan sorunlar var. Ve kuzeyde Rusya’nın saldırgan etkisi Kırım’ın yasadışı olarak eklenmesiyle ortaya çıktı. Karadeniz’in askerileştirilmesi ve tüm Batı Balkanlar’ın saldırgan politikası, Moskova’nın Prespa Anlaşması’na muhalefetiyle de ortaya çıktı.

Bizim, Souda’daki varlığımızla çok güçlü bir üssümüz var ve bölgedeki istikrarı ve güvenliği arttırmak için Yunanistan ile birlikte çalışmak istiyoruz. Souda’nın haricinde Yunanistan’ın değişik bölgelerinde devamlı kalıcı olmayan askeri alanda işbirliğimiz mevcut.

Yunanistan, müttefikleri ve NATO ortaklarıyla bir dizi bölgesel tatbikatlarla Alexandroupolis (Dedeağaç) üzerinden Balkanlar’daki ABD kuvvetlerinin gelişmesini de destekliyor.

Yunan Ordusu, Aleksandroupolis liman müdürlüğü ve diğerleri, Yunanistan’daki 4. ABD Hava Kuvvetleri Tugayı’nın gelişimini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda Yunan Ordusu kuvvetlerinin Saber Guardian 2019 gibi tatbikatlara katkılarıyla da bu çabalarda büyük rol oynamaktadır.

Bölgedeki bütün güçlerimizin birlikte çalışabilirliğini ve hazırlıklılığını arttırıyor. Müttefiklerimizin güçlü, egemen ve ortak değerlerimizin ve ideallerimizin oluşturulmasına bağlılık göstermeleri ilgi çekici ve Amerika’nın çıkarınadır.”

Etiketler
Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı