Batı Trakya Haber

Büyükelçi Özügergin Metios’u Ziyaret Etti

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin Bölge Başkanı Metios’u ziyaret etti.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin Bölge Başkanı Metios’u ziyaret etti.

Bayramı soydaşlarıyla birlikte geçirmek üzere Batı Trakya’ya gelen Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Başkanı Hristos Metios’u ziyaret etti. Büyükelçi Özügergin yerel seçimlerden başarıyla çıkan Metios’u da tebrik ederek görevinde başarılar diledi. Metios da Büyükelçi’nin Ramazan Bayramını kutladı.

Ziyaret sonrası gazetecilere bir açıklama yapan Bölge Başkanı Hristos Metios, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bölgesel anlamında tarafların ele aldıkları turizm ve ticaret işbirliği konularında mutabık kaldıklarını dile getirdi.

“Biz, iki iyi komşuya yakışır şekilde yaşamak istiyoruz.”

Son olarak Büyükelçi Burak Özügergin de gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Sayın Başkanı bugün makamında ziyaret etmekten çok mutlu olduk. Buraya komşu bir ülkenin temsilcisi olarak geldik. Komşu ülke Yunanistan’ın ve Doğu Makedonya-Trakya bölgesinin başarılı olması dileklerimizi ilettik. Sayın Başkanın da dile getirdiği gibi neler yapabileceğimizi ele aldık. Turizm, ulaştırma, kültürel varlıkların korunması, enerji gibi çok geniş bir yelpazenin bulunduğunu tespit ettik. Ülkelerimiz arasında ilerleyebileceğimiz birçok konu var. Bilhassa bu alanlarda ilerleyebilirsek diğer konuları ele almak daha kolay olur diye düşünüyorum.” Dedi.

Ardından Büyükelçi Özügergin’e Hronos gazetesi muhabiri tarafından, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında yaptığı açıklamalarını nasıl değerlendirdiği soruldu. Büyükelçi Burak Özügergin bu soruya şu yanıtı verdi.

“Bunu da içtenlikle yaptım.”

“Birincisi ben Atina’dan gelen Büyükelçi olarak Yunanistan’ın iç politikası hakkında konuşmam doğru olmaz. Belki de bu kuralı tek çiğnediğim zaman Sayın Başkanı tebrik ettiğim an olmuştur. Bunu da içtenlikle yaptım.” Diye cevapladı.

Ziyarete; T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, Bölge Meclis üyeleri Ahmet İbram ve Mustafa Katrancı hazır bulundular.

Görüşme karşılıklı hediye takdimiyle sona erdi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı