Yunanistan Haber

Büyük Önder Atatürk Selanik’te Anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında Yunanistan'ın Selanik kentinde doğduğu evde törenle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında Yunanistan’ın Selanik kentinde doğduğu evde törenle anıldı.

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğunun düzenlediği törene, Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 09.05’te saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan, törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün, zor koşullarda üstün askeri dehasıyla bağımsızlık savaşına öncülük ettiğini ve savaşın ardından da Cumhuriyet’i kurduğunu belirterek, “Atatürk’ün verdiği mücadele ve gösterdiği hedefler, hala yolumuzu aydınlatıyor.” dedi.

Atatürk’ün, savaşın değişmeyen doğasını ve barışın kıymetini en iyi bilen asker ve devlet adamı olduğunun altını çizen Ceylan, “Atamızın yaşarken gerçekleştirdikleri, kendi dönemi için devrimsel niteliktedir ancak bunun ötesinde, o gün yaptıkları bugünün siyasi ve teknik meselelerin çözümü bakımından da halen güncelliğini korumaktadır.” ifadesini kullandı.

“Gelecek ne getirirse getirsin ülkemize bağlıyız, savunmaya kararlıyız”

Başkonsolos Efe Ceylan, Türk milletinin bağımsızlık savaşında olduğu gibi bugün de zor koşullarda mücadele ettiğini, mazlum milletlerin sesi ve nefesi olmaya devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bugüne baktığımızda koşulların hiç de kolay olmadığı, ulusumuza karşı sınamaların boyut değiştirdiği bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında ifade ettiği gibi, o günkü mücadeleyi bugün başka şekillerde vermekteyiz. Bunun bir parçası olan herkesin kökeni, inancı, mesleği, siyasi görüşü ve sosyal statüsü ne olursa olsun aynı gururu duyması gerektiğine inanıyorum.

Türk milleti, bağımsızlığına bugün de sahip çıkarak, bir yandan haklı olanı savunmakta, diğer yandan da mazlum milletlerin sesi ve nefesi olmaktadır. Atamızın emanetini böyle taşıyoruz. Dışarıda görev yapan bizler, bu olguyu daha net görme imkanına sahibiz. Atatürk’ü paylaştıkça daha çok insanın bu mücadelenin gerçek boyutlarının farkına vardığını ve üzerine düşeni yapmak için daha büyük istek duyduğunu gözlüyoruz. Gelecek ne getirirse getirsin ülkemize bağlıyız, savunmaya kararlıyız.”

Saygı ile anıyoruz

Törene katılan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81’inci yılanda rahmet ve saygı ile andığını belirterek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün vefatının 81’inci yıl dönümü. Başta şahsını ve bütün milli mücadelede şehit olmuş, gazi olmuş bütün silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Her yıl 10 Kasım’da gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü evinde anıyoruz. Tekirdağ’dan Süleymanpaşa belediyesi olarak meclis üyelerimiz ile geldik. Buradayız Ata’mızın huzurundayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başarılarıyla mazlum milletlere örnek olmuş bir şahsiyet. Özellikle Balkan topraklarında farklı bir sevgiyle anılıyor. Kendisini rahmet ve minnet şükranla anıyorum” diye konuştu.

Gözyaşlarını tutamadı

Selanik’e Atatürk’ü anmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen doktor Şenal Çalpar(85), Ata’nın doğduğu evi ilk kez ziyaret ettiğini söyledi. Albay eşinin vefat ettiğini belirte Çalpar, “Doğma büyüme Kıbrıslıyım vatanın ne hale geldiğini gördükçe üzülüyorum. Çocukluğumdan beri İngiliz idaresindeydik. Annem bize küçükken sandığı açar Türk bayrağını gösterirdi. Bu bizim bayrağımız kızım evlatlarım derdi. İngiliz bayrağı bizim değil. Ben bunları bildiğim için Ata’mın huzurunda hürmetle eğilmek için geldim. Sırf Ata’mın doğdu evi göreyim istedim. Buradaki öğrencileri gördükçe iftihar ediyorum. Öğrencilerimizin Atatürk’ün sevgisiyle büyüsün” diye gözyaşları döktü.

Atatürk’ün evinin bahçesini ve çevresindeki sokakları dolduran vatandaşlar, törenin ardından kapıları ziyaretçilere açılan Atatürk Evi’ni ziyaret ederek, Ata’nın kullandığı eşyaları ilgiyle inceledi.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı