Yunanistan Haber

“Biz Yunanlılar Kararlıyız, Yalnız da Yapabiliriz”

“İyi bir komşuluk, tüm uluslararası hukuka tam ve içten saygı gerektirir."

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Megalopolis Turkoleka toplumundan, Nikitara’nın doğum yerinden Türkiye’ye yüksek sesle bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos burada halka hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’ye yönelik özetle şu ifadeleri kullandı.

“İyi bir komşuluk, tüm uluslararası hukuka tam ve içten saygı gerektirir. Ayrıca Avrupa Müktesebatına saygı gösterilmesini de gerektirir. Uluslararası Hukukun Yunanistan’ın bölgedeki sınırlarını belirlediğini düşünürsek eğer, buna paralel olarak aynı zamanda Avrupa Birliği’nin sınırlarını da belirlemektedir.

Uluslararası Hukukun ayrılmaz bir parçasının Deniz Yasası olduğunu ve bunun da Münhasır Ekonomik Bölgenin (MEB) tanımlandığı temel esaslara dayandığını unutmamalıyız.

1982 Montego Bay Antlaşması’na göre, bu Deniz Yasası herkesi bağlayıcıdır, bu anlaşmaya katılmamış olanlar için bile bağlayıcıdır. Çünkü bu anlaşma, genel olarak herkes için bağlayıcı olan uluslararası hukuk kurallarını kabul ediyor.

Biz tüm komşularımızla barış içinde yaşamak isteyenleriz. Ancak onların, Uluslararası ve Avrupa Hukukuna, Avrupa Birliği’nin sınırlarına ve Münhasır Ekonomik Bölgenin sınırlarına, Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne saygı göstermekle yükümlüdürler.

Bu meselelerde herhangi bir geri çekilme söz konusu olamaz. Bunu söylüyorum, çünkü bu ilkelerin savunulması, bize göre, hem Uluslararası hem de Avrupa Mevzuatının savunmasıdır. Biz Yunanlıları bunu yapmaya kararlıyız. Bunu yalnız da yapabiliriz. Sadece bugün yalnız da değiliz. Zira Avrupa Birliği ve Uluslararası toplum, MEB’in sınırlandırılması konusunda bir indirimin bu yönde ne gibi öncelikli tehlikeler yaratacağını algıladılar, şimdi artık onların da desteğini alıyoruz. Bu, komşu Türkiye tarafından tam olarak anlaşılmalıdır. Ve bunu kendi çıkarları için söylüyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı