Batı Trakya Haber

BİRLİK Gazetesi Gündeme Taşıdı, Milletvekilleri Harekete Geçti

19 Kasım 2019 tarihinde BİRLİK Gazetesi gündeme taşıdı, Milletvekilleri şehit askerlerimiz için anıt mezar talebinde bulundular.

19 Kasım 2019 tarihinde BİRLİK Gazetesi gündeme taşıdı, Milletvekilleri şehit askerlerimiz için anıt mezar talebinde bulundular.

19 Kasım 2019 tarihinde ilk kez BİRLİK Gazetesi’nin “Batı Trakyalı Şehitlerimize Büyük Saygısızlık, Şehitlerimizin Kemikleri Sızlıyor!” başlığı ile gündeme taşıdığı haber nihayet Batı Trakya’da 3 Türk Milletvekilini birlikte harekete geçirdi. Milletvekilleri şehit askerlerimiz için anıt mezar talebinde bulundular.

Milletvekilleri Burhan Baran, Hüseyin Zeybek ve İlhan Ahmet, ikinci dünya savaşında Arnavutluk cephesinde şehit düşen Batı Trakyalı Türk azınlık mensubu askerler için anıt mezar talebinde bulundular. Milletvekilleri Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’a mektup gönderdi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’a milletvekilleri Burhan Baran, Hüseyin Zeybek ve İlhan Ahmet tarafından gönderilen mektupta, 2. Dünya Savaşı’nda Arnavutluk cephesinde hayatını kaybeden Yunan askerlerinin onurlandırılması için Yunanistan ile Arnavutluk arasında 2009 yılında imzalanan ikili anlaşmaya atıf yapılarak, söz konusu cephede Yunanistan adına vatan savunmasında şehadete kavuşan azınlık mensubu askerlerin aziz hatıralarına hürmeten gereğinin yapılması çağrısında bulundular.

Milletvekilleri 1940 – 1941 yıllarında Arnavutluk’ta harekatlarda hayatlarını kaybeden Yunan askerlerinin aranması, mezarlarının açılması, kimliklerinin tespiti ve yeniden definleri hakkında imzalanan ve 22 Ocak 2018 tarihinde uygulanmaya başlanan anlaşma uyarınca 193 askerin defin işleminin, 19 Kasım 2019 tarihinde Arnavutluk’ta Klisura Askeri Mezarlığı’nda düzenlenen dini ve askeri törenle gerçekleştirildiğini kaydettiler.

Diğer yandan, 1940 – 1941 yıllarında söz konusu cephede Yunanistan ile İtalya arasındaki çatışmalarda Batı Trakya’nın Meriç, İskeçe ve Rodop illerinden çok sayıda Azınlık mensubunun da yer aldığını hatırlatan azınlık milletvekilleri, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arşiv belgelerinde, vatan savunması esnasında savaş alanında hayatını kaybeden Batı Trakyalı Azınlık mensubu askerlerin varlığı kaydedilmiş olup, buna göre çoğunun Arnavutluk cephesinde şehadete yürüdüğünün tespit edildiğini belirttiler.

“Bir vefa borcumuzdur”

Milletvekilleri, “Yukarıda adı geçen ve Yunan askerleri için tahsis edilen alanda, vatanları Yunanistan’ın savunulması uğruna verilen mücadeleye sağladıkları katkı ve yaptıkları fedakarlıklar unutulmayarak, cephede hayatlarını kaybeden azınlık mensubu askerleri de onurlandırmak adına bir anıt yapılması, onlara karşı en azından bir vefa borcumuzdur” ifadelerine yer verdiler.

Milletvekilleri Burhan Baran, Hüseyin Zeybek ve İlhan Ahmet mektupta “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hayatlarını kaybetmelerinin üzerinden geçen 80 yıldan sonra Yunan askerlerinin ruhlarının huzura erişmesi bakımından yapılan bu sembolik girişimden duyulan memnuniyet dile getirilerek, böylesi hassas ve insani konuda sergiledikleri işbirliği sebebiyle Arnavutluk makamlarına teşekkür edilmiştir. İlaveten, Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki bu ikili anlaşmaya sadık kalınması ve bölgedeki saha çalışmasının süratle sona erdirilmesine verilen önem vurgulanmıştır.

Öte yandan 2018 yılında, Arnavutluk’ta dönemin hükümeti tarafından Permedi yakınlarındaki Klisura Askeri Mezarlığı’nın genişletilmesi için dört dönüm arazi tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu imkanlar dahilinde inancımız odur ki, azınlık mensubu askerler anısına da benzer bir anıt yapılması, bu meyanda atılacak son derece olumlu bir adım olacaktır.

Ayrıca, söz konusu anıtın açılış töreninin, gelenek ve göreneklerimizin gözetilmesi yanında İslam dininin kaidelerine uygun bir şekilde tertiplenmesi de ihmal edilmemesi gereken bir husustur ” ifadelerine yer verdiler.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı