Yunanistan Haber

Biri Kavalalı, Diğeri Adalı

Yunanistan’ın savunması Kavalalı Bakana emanet. Yardımcısı ise Midilli’den.

Yunanistan’ın savunması Kavalalı Bakana emanet. Yardımcısı ise Midilli’den.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Savunma Bakanlığı’na Kavala Milletvekili Nikos Panagiotopulos’u atadı. Yardımcılığına da, SİRİZA hükümeti tarafından hiç beklenmedik bir anda emekli edilen eski Kara Kuvvetleri Komutanı (GES) Tümgeneral Alkiviadis Stefanis getirildi.

Nikos Panagiotopulos 18 Ağustos 1965 yılında Kavala’da doğdu. Atina Koleji’nden mezun olduktan sonra, Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı ve 1989 yılında mezun oldu.

Panagiotopulos eğitimine, Amerika’da Pennsylvania Üniversitesi’nde doktorasını ekonomi ve uluslararası ilişkiler bölümünde yaptı.

1992 – 2000 yılları arasında “Marmara Kavalas A.E.” (Kavala Mermerleri Anonim Şirketi) ihracat bölüm şefi olarak görev yaptı.

1998 – 2000 yılları arasında Doğu Makedonya ve Trakya Sanayicileri Derneği’nde özel danışmanlık görevinde bulundu.

2007 ve 2009 yıllarında yeni Demokrasi Partisi ile Kavala Milletvekili seçildi.

Panagiotopulos aynı zamanda bir sporcu ve Kavala Denizcilik Kulübü sporcusu olarak 1978 – 1979 yıllarında yüzücülükte Kuzey Yunanistan şampiyonu oldu.

2007, 2009, 2012, 2015 Ocak ve 2015 Eylül aylarında yapılan seçimlerde Kavala Milletvekili olarak Parlamentoya seçildi.

2012-2013 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2007 – 2009 yılları arasında Üretim ve Ticaret Komitelerine yer aldı.

2009 – 2015 yılları arasında Dışişleri ve Savunma Komisyonunda bulundu.

2010 yılında Tahvil Araştırma Komite üyesi, 2011 yılında da denizaltıları alım konularını araştırma üyesi olarak görev yaptı.

Parlamentoda Kamu İdaresi, Kamu Düzeni, Adalet ve Sosyal İşler Daimi Komitelerinin bir üyesidir.

Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı (GES) Tümgeneral Alkiviadis Stefanis, Savunma Bakanı Yardımcısı olarak Başbakan Kiriakos Miçotakis tarafından göreve getirildi.

Stefanis, Edirne sınırında yaşanan sınır ihlali olayında iki Yunan askerin Türkiye tarafından yakalandığı dönemde Yunanistan Kara Kuvvetleri (GES) Komutanı olarak görev yapıyordu.

Alkiviadis Stefanis Ekim ayı 1959 yılında Midilli’de (Mitilini) doğdu. 1978 yılında harp Okulu’na girdi. Daha sonra eğitimine Amerika’da Washington Üniversitesi’nde devam etti ve tüm dünyadan 185 meslektaşının arasından birinci sıradan mezun oldu. Ulusal Güvenlik Stratejisi ve Askeri Diplomasisi alanında en iyi uzman biri olarak gösteriliyor.

Amerika’da, Zırhlı Birlikler Subay Okullarında (Army Armor School, Fort Knox, Kentucky) eğitimini tamamladı.

Daha sonra Yüksek Harp Okulu, Ulusal Savunma Okulu ve Amerika’da Ulusal Savunma Üniversitesi’nden (National Defense University-NDU) Güvenlik Stratejileri alanında eğitim aldı.

1998 yılından itibaren Yunan Ordusu’nun Zırhlı Kara Birlikleri’nin değişik kademelerinde görev yaptı. 1998-2000 yılları arasında Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos’un Kara Kuvvetleri Başyaveri olarak görev yaptı.

2002’den 2005’e kadar Brüksel’deki NATO Uluslararası Askeri Karargahında Yunanistan Askeri Delegasyon Operasyonları Görevlisi olarak görev yaptı.

2016 yılında Merkezi Selanik’te bulunan 3. Ordu / NRDC-GR komutanı olarak görev yaptı.

Son olarak 2017-2019 yıllarında kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptıktan sonra SİRİZA hükümeti tarafından emekli edildi.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi..

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı