Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da İlk Teravih Namazı Kılındı

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı.
Batı Trakya bölgesinde Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı. Gümülcine ve İskeçe’de Müslümanlar, ilk teravih için camileri doldurdu.
Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun ramazana ulaşmanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadığını belirterek, bu ayın huzur içerisinde geçmesi için bölgedeki tüm camilerde hazırlıklar yapıldığını söyledi.
Gümülcine seçilmiş müftülüğünün, Gümülcine ve İskeçe’de çeşitli etkinlikler ve toplu iftarlar planlandığını aktaran Sadık, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı din görevlilerinin de ramazan dolayısıyla bölgeye gönderildiğini dile getirdi.
Ramazan boyunca, başta seçilmiş müftülükler olmak üzere azınlık dernekleri tarafından düzenlenen dini programlar ve geniş katılımlı iftarlarda, Müslüman Türk azınlığın yaşadığı üç ilden soydaşlar bir araya gelme fırsatı buluyor. Ramazanla bölgede İslam ve Türk gelenekleri de canlılık kazanıyor.
Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşayan Müslümanlar ise kentte cami bulunmadığı için teravih namazını özel alanlarda kılıyor.
Avrupa Birliği’nde ibadete açık cami bulunmayan tek başkent olan Atina’da Müslümanlar, bayram namazlarını da Yunan yönetimi tarafından tahsis edilen bazı spor salonlarında kılıyor.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı