Video Haber GenelYunanistan Haber

Bartholomeos Kapadokya’da Ayin Yaptı, Yunanistan’da Cuma Namazı?

Türkiye’de rahatlıkla ayin yapılırken Yunanistan Cuma namazına neden izin vermiyor?

İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kapadokya bölgesinde Agios Thedoros kilisesinde ayin yaptı. Böylece Yunanistan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ile birlikte, neredeyse Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan restore edilmiş ve edilmeye devam eden kiliselerde rahatlıkla hiçbir hukuki engelle karşılaşmadan ayinler düzenleyebiliyor.

İşte bu ayinlerden biri de Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde Agios Thedoros kilisesinde gerçekleştirildi. 1858 yılında İstanbul’da yaşayan Rumların da desteği ile yapılan tarihi Agios Thedoros Kilisesi’ndeki ayine, Patrik Bartholomeos, Yunanistan Kapadokyalılar Dernekler Birliği Başkanı Theofanis İssakidis, Yunanistan ve İstanbul’dan çok sayıda Ortodoks katıldı. Yaklaşık 2 saat süren Bartholomeos’un yönetiminde gerçekleştirilen ayinde İncil’den ayetler ve ilahiler okundu.

“Kapadokya’ya dostluk, barış, birlik ve beraberlik getirdik”  

Ayin sonunda Rumca dua eden ve konuşma yapan Bartholomeos, Kapadokya’ya dostluk, barış, birlik ve beraberlik mesajları getirdiğini söyledi. Bartholomeos, “İstanbul, Girit, Ankara ve Atina’dan din adamları olarak, siviller olarak hepimiz kardeş ve dost olarak burada bulunuyoruz” dedi.

Yunanistan Kapadokyalılar Dernekler Birliği Başkanı Theofanis İssakidis, ayinde Fener Rum Patriği Bartholomeos’a Paskalya yumurtası ve Kapadokya haritası hediye etti.

Türkiye’de rahatlıkla ayin yapılırken Yunanistan Cuma namazına neden izin vermiyor?

Oysa Yunanistan’ın değişik bölgelerinde Kilisenin emrine aktarılmış restorasyonu yapılmış camilerde kilise başta olmak üzere devlet ve sivil toplum kuruluşları değişik etkinlikler yapmaya devam ediyor.

 

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı