Batı Trakya Haber

Baran: “Okulun Konut Problemine ne Zaman Çözüm Bulacaksınız?”

İskeçe İli Milletvekili Burhan Baran, “İskeçe Azınlık Orta ve Lise okulunun konut problemine ne kadar zamanda çözüm bulacaksınız?” diyerek Mili Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos, Dışişleri Bakanı Panagiotis Theodorikakos ve Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Konstantinos Karamanlis’e sordu.

Soru önergesi aynen aşağıdaki gibidir.

Burhan Baran İskeçe İli Milletvekili,

Tarih:8.10.2019

Yazı no:1138

İLGİLİ BAKANLAR:

Mili Eğitim ve Din İşleri Bakanına Niki Kerameos,

Dışişleri Bakanına Panagiotis Theodorikakos,

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı’na Konstantinos Karamanlis’e

SORU ÖNERGESİ KONU: “İskeçe (Ksanthi) Azınlık Orta ve Lise Okulunun konut problemine acil çözüm”

Azınlık Orta ve Lise okulunda 740 öğrencinin elverişsiz ortamda aynı binaya sığdırılmaya çalışılması ile sorun had safhaya ulaşmıştır. Söz konusu olan okul şu an öğrencilere hizmet vermekte yeterli değildir. Binanın eski, bakımsız ve binada depreme karşı herhangi bir tedbir alınmadığı için, öğrencilerin can güvenliği risk altında bulunmaktadır. Okulda dersler, ışıksız, havasız ve nemli zemin katındaki sınıflarda gerçekleştirilmektedir. Geçen sene 77 öğrencinin mezun olmasına karşılık 161 yeni öğrencinin kayıt edilmesi ile bu süvegelen ve önemli konu yine ortaya çıkmıştır. Hükümet İskeçe (Ksanthi) ilinde tek Azınlık Orta ve Lise okulu olan bu okulumuza çözüm olarak öğrencilerin sabah ve akşam vardiyalı olarak okula gitmelerini teklif etmiştir, fakat Öğrencilerin akşam saatlerinde hem dershanelere katılıp hem de okulda ‘da olmaları mümkün olmadığından, bu çözüm öğrencilere ve ailelerinde farklı problemlere yol açmıştır. Bu sebeplerden dolayı veliler ve öğrenciler eylemler gerçekleştirip bu probleme çözüm bulunmasını talep etmişlerdir.

Hükümetin görevi, en yakın zamanda bu duruma son vermek ve okulun bahçesinde 4 tane daha yeni ek prefabrık sınıflarının yapılmasına izin verılmesini veya eski Yurt binasının birkaç bölümünde bahçe düzenlemesi yapılarak,öğrencilere tedarik edilmesini sağlamaktır. İskeçe (Ksanthi) Azınlık Orta ve Lise öğrencileri diğer öğrenciler gibi eşit haklara sahip olmalıdır. Ana okuldan itibaren lise son sınıfına kadar yeni ve bakımlı binalarda öğrenim görmeleri en tabii haklarıdır.

Yukarıdaki sebeblerden dolayı ilgili Bakanlar’dan aşağıdaki sorulara cevap istenmektedir.

  1. İskeçe Azınlık Orta ve Lise okulunun konut problemine ne kadar zamanda çözüm bulacaksınız?
  2. Hükümet olarak kısa zaman içerisinde okul konutu problemine, öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunlarına kalıcı ve yeterli çözümler için hangi tür eylemleri gerçekleştireceksiniz ?

Soru Önergesini Sunan İskeçe İli Milletvekili

Burhan Baran

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı