B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

Ara Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi ara genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Kooperatif Başkanı Hüseyin Esat ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ahmet BİRLİK Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

5 Kasım Salı günü 2019 yılı mali ara genel kurul toplantısına yönetim kurulu üyelerinin yanısıra yaklaşık 140 kooperatif üyesi katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kooperatif Başkanı Hüseyin Esat, bu güne kadar tütün konusuyla ilgili resmi makamlarda yapmış oldukları girişimlerden bahsetti.

Başkan Hüseyin Esat, Avrupa Birliği Tütüncüler Birliği (UNITAB) ile ilgili olarak birliğe üye ülkelerin tütün üretimi hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

Hüseyin Esat konuşmasında, Yunanistan genelinde 11 bin tütün üreticisinin olduğunu dile getirdi ve kendilerinin Kooperatif olarak kiloya göre ücretlendirmenin yapılması için bir çalışma başlattıklarını söyledi.

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren UNITAB’ın başkanlığının Yunanistan’a geçeceğini ve kendilerinin de bunu bir fırsata çevirerek tütün konusunu devamlı gündemde tutacaklarını dile getiren Hüseyin Esat, kendisinin de bu kurumun asbaşkanlık görevini üstleneceğini belirtti.

Son olarak, son zamanlarda halk arasında yeni duyulmaya başlayan tütün toplama makinası konusuna da değinen Hüseyin Esat, tütün tüccarlarının bunu fırsat bilerek tütünü daha da ucuza mal etmek istediklerini, ancak bunun tütün üreticileri için pek de iyi bir durum olmadığını söyledi.

Sırasıyla söz alan Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ahmet, de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı. “Yaklaşık bir yıl önce yine burada genel kurulda birlikteydik. Geçen yılki genel kurulda, sizlere fidan dikiminden özellikle zeytin fidanı dikiminden bahsetmiştik. Bu konuda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı çalışmalarımız oldu. Maalesef önümüze bazı engeller çıktı. Ancak bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bizler ve sizler köy temsilcileri olarak ortak çalışmamız gerekir. Ben değil, biz olursak daha güçlü oluruz” dedi.

Toplantı sonunda 2019 mali bütçesi oybirliğiyle aklandı. Ayrıca genel kurul kararıyla, bundan sonraki genel kurula katılacak olan üyelere 20 Euro yol masrafı ücreti verilmesi de karara bağlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı