B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

ABTTF Video Yayınladı

ABTTF Batı Trakya Türk toplumunun dini özgürlükleriyle ilgili video yayınladı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Türk toplumunu ilgilendiren güncel olayları ve Batı Trakya’da yaşanan son gelişmeleri İngilizce dilinde hazırladığı videolar ile dünya kamuoyuna aktarıyor. Aynı zamanda, hazırlanan videolar ile Batı Trakya ve Batı Trakya Türklerinin örf ve adetlerinin daha iyi bir şekilde tanıtılması amaçlanıyor.

Bu çerçevede ilk olarak, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Türk toplumunun dini özgürlükleriyle ilgili yaşanan son gelişmelerle ilgili hazırladığı videoyu haziran ayı güncel haberler başlığıyla tüm sosyal medya hesaplarında kamuoyu ile paylaştı. Videoda, 11 Haziran 2019 tarihinde kabul edilen Batı Trakya’da Rodop, İskeçe ve Dimetoka müftülüklerini yeniden yapılandırmayı öngören Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, 240 İmam Yasası ve ABD 2018 Uluslararası Dini Özgürlükler Yunanistan raporu hakkında detaylar yer alıyor.

Haziran ayı videosunda, 1913 Atina ve 1923 Lozan Antlaşması’na göre Batı Trakya’da özerk olması gereken Rodop, İskeçe ve Dimetoka müftülüklerini sıradan devlet dairelerine dönüştüren Cumhurbaşkanlığı kararnamesine yer veriliyor. 11 Haziran 2019 tarihinde kabul edilen kararname Müftülüklerinin yetkilerini sınırlandırıyor. Kararname ile Batı Trakya Türk toplumunun müftülük kurumları tamamen Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlanarak alelade devlet dairesine dönüştürülüyor.

Videoda ayrıca, Batı Trakya Türklerinin uzun yıllardır karşı çıkmasına rağmen uygulanmaya devam eden 240 İmam Yasası hakkında güncel bilgiler veriliyor. Son olarak konuyla ilgili Haziran 2019’da Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Batı Trakya’da görev yapacak 120 din öğreticisinin (ierodidaskalos) 9 aylık iş sözleşmesiyle atanmasını öngören kararı yayınladı. Videoda, Batı Trakya’da görev yapan din öğreticilerinin Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından atanmasının Batı Trakya Türk toplumunun din ve inanç özgürlüğünü ihlal ettiği belirtiliyor.

Videoda yer verilen diğer bir konu ise Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarına yüzeysel ve eksik yer veren ABD 2018 Uluslararası Dini Özgürlükler Yunanistan raporu oldu. 2017 raporunda Batı Trakya Türk toplumunun nüfusunun 100 ila 120 bin arasında olduğu belirtilirken bu yılki raporda Batı Trakya Türk toplumunun nüfusunun yaklaşık 100 bin olduğu iddia ediliyor. Yunan hükümetinin şer’i yetkileri nedeniyle müftüleri atamaya devam ettiği, buna karşılık Batı Trakya Türk toplumunun bu uygulamaya karşı çıkarak müftülerin Batı Trakya Türkleri tarafından doğrudan seçilmesini talep ettiği raporda yer buldu. Ancak Batı Trakya’daki özerk yapıdaki müftülükleri yeniden yapılandırmayı öngören ve onları tamamen Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlayarak alelade devlet dairesine dönüştüren Batı Trakya Türk toplumunun tümden karşı çıktığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne değinilmedi.

Haziran ayı güncel haberler videosunu ABTTF’nin sosyal medyadaki Facebook ve Youtube hesaplarından izleyip paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda ABTTF’nin Youtube kanalına abone olarak Batı Trakya ve ABTTF ile ilgili paylaşacağımız videoları takip edebilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/939989616164959/videos/406301006665739/

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=idNnwA9baa0&feature=youtu.be

Etiketler
Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı