Batı Trakya Haber

ABTTF Panel Düzenliyor

“Yunanistan’da AİHM Kararlarının Uygulanması Sorunu: Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu” webinarı 25 Şubat’ta!

“Yunanistan’da AİHM Kararlarının Uygulanması Sorunu: Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu” webinarı 25 Şubat’ta!

Avrupa Batı Trakya  Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD) ve  Yunan Helsinki Gözlem Evi(GHM) ile ortaklaşa 25 Şubat 2021’de “Yunanistan’da AİHM Kararlarının Uygulanması Sorunu: Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu” başlıklı bir panel düzenliyor.

Çevrim içi gerçekleştirilecek etkinlikte Bekir Usta ve  Diğerleri dava grubunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması süreci ele alınacak.

Panelde Batı Trakya Türk toplumu mensuplarınca kurulan ancak kayıt edilmeyen Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile Meriç İli Azınlık Gençlik Derneği ve Yunanistan’da etnik Türk azınlığı olduğu görüşünü savunmak amacı taşıdığı gerekçesi ile kapatılan İskeçe Türk Birliği’nin AİHM’ye yaptıkları başvurularda Mahkemenin dernek kurma özgürlüğünün (11. Madde) ihlal edildiği kararına varmasının ardından Yunanistan’ın bu kararları uygulaması konusu tartışılacak.

Bekir Usta dava grubu adına Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Hülya Emin bir açış konuşması yapacak.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlikte panelistler şöyle:

  • Ahmet Kara,

Bekir Usta ve diğerleri Dava Grubu Avukatı

  • Panayote Dimitras,

Yunan Helsinki Gözlem Evi Sözcüsü ve Avrupa Uygulama Ağı Yönetim Kurulu Üyesi(EIN)

  • Maria Giannakaki,

İnsan Hakları Uzmanı, Eski Milletvekili ve Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanlığı Eski İnsan Hakları Genel Sekreteri

Tarih: 25 Şubat 2021

Saat: 15:00-16:30 (Yunanistan saati ile)

Yer: Zoom

Zoom’da gerçekleştirilecek etkinlik için kayıt gerekli olup toplantıya katılmak isteyen kişilerin https://zoom.us/webinar/register/WN_KUPSpws2T5eYRNpg3WWCWw  linkinden toplantıya kayıt yaptırması gerekiyor.

Zoom’da katılımcı sayısı kısıtlı olup webinar eş zamanlı olarak ABTTF’nin YouTube (https://www.youtube.com/channel/UChLtrbLlSmnqiGwmUQ5hmXg) ve Facebook (https://www.facebook.com/ABTTF-Avrupa-Bat%C4%B1-Trakya-T%C3%BCrk-Federasyonu-939989616164959)  hesaplarından canlı yayınlanacak.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Birlik Gazetesi'ne
Sende Haber Yolla..!