Batı Trakya Haber

ABD’den Dedeağaç’a 2,3 Milyon Euroluk Dev Yatırım!

Amerikalıların her geçen gün Dedeağaç’a (Aleksandrupolis) ilgisi giderek artıyor.

Amerikalıların her geçen gün Dedeağaç’a (Aleksandrupolis) ilgisi giderek artıyor.

Amerikalıların her geçen gün Dedeağaç’a (Aleksandrupolis) ilgisi giderek artıyor. Bu ilgiyi Amerika’nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da artık gizlemiyor ve katıldığı tüm etkinliklerde açıkça söylemeye devam ediyor.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, hafta sonu katıldığı Güney Doğu Avrupa Enerji Forumu”nda (Southeast Europe Energy Forum 2019) bu ilgiyi yine dile getirdi. İlginç olanı ise, Büyükelçi’nin 2,3 Milyon Euroluk rakamı telaffuz ederken sanki bölgeye dev bir yatırımın yapıldığı imajını vermesi komik bir durum oluşturuyor.

Oysa gerçek olan, ABD Ordusu’nun Avrupa Komutanlığı tarafından finanse edilen 2,3 Milyon Euroluk yardımla, Dedeağaç limanında bulunan “OLGA” isimli batık tarak dubasının çıkartılması ve uzaklaştırılması çalışmasını ilgilendiriyor.

Tabii ki bunun yapılması aynı zamanda ABD’ye de yarıyor, çünkü batığın çıkarılması durumunda o bölgeye ABD savaş gemileri rahatlıkla yanaşıp bağlayabilme imkanına kavuşacak. Durum böyle iken Büyükelçinin 2,3 Milyon Euroluk “dev yatırımdan” bahsetmesi gerçek anlamda anlaşılır gibi değil.

Ancak Dedeağaç limanı sadece enerji ve ticaret taşımacılığı için değil, aynı zamanda ABD Silahlı Kuvvetleri’nin bölgeye ulaşımı için de büyük önem arz ediyor.

Liman doğrudan Egnatia otoyolu ile bağlantılı, aynı zamanda devam eden Via Carpatia dikey yollar üzerinden Evros’u kuzeye doğru yararak, NATO ve ABD kuvvetlerinin Dedeağaç üzerinden Balkanlar, Orta ve Doğu Avrupa’ya birkaç saat içinde ulaşımını sağlama imkanına sahip.

Dolayısıyla da Dedeağaç bir geçiş enerji koridoru rolünü üstleneceğine göre, Dedeağaç Limanı ABD için büyük önem taşımakta.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı