Yunanistan Haber

“ABD İle Türkiye Arasındaki Gergin İlişki Fırsatını Değerlendirmeliyiz”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, “ABD ile Türkiye arasındaki gergin ilişki fırsatını değerlendirmeliyiz” dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, “ABD ile Türkiye arasındaki gergin ilişki fırsatını değerlendirmeliyiz” dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Bakanlıkta akredite olan gazetecilerle yaptığı gayrı resmi toplantıda, ülke savunmasının güncel sorunları ve Milli Savunma Bakanlığı’nın acil öncelikleri hakkında görüş belirtti.

Bakan Panagiotopulos, öncelikli olarak ABD ile olan stratejik ilişkinin daha da iyileştirilmesinini dile getirdi ve yeni bir stratejik işbirliği anlaşmasının yakında oylamak üzere Parlamentoya geleceğini belirtti.

Panagiotopulos, “ABD ile Türkiye arasındaki gergin ilişki fırsatını değerlendirmeliyiz. Bu işbirliği, daha ucuz silahlar almamız için değil, ortak çıkarların savunulması içindir. Dolayısıyla, eğer birileri birinin çıkarlarına zarar vermesi durumunda, diğerinin de çıkarını etkilendiğini bilmesi gerekir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Panagiotopulos özetle şunları dile getirdi.

“Silahlanma konusunda şu anda ihtiyacımız olan hamleleri yapmazsak, geriye doğru birçok adım atarız. Silahlanmanın, Silahlı Kuvvetlerin tüm kademelerinde yükseltilmesi gerekiyor.

Fransa’dan almak istediğimiz fırkateynler konusunda önümüzde daha çok yol var. Her şey yakında Donanma tarafından belirlenecek ihtiyaçlara bağlı olarak belirlenecek. Tüm teklifleri değerlendiriyoruz.

2020 yılının başlarında Elevsina tersanelerinden yeni bir fırkateyn denize indirilecek. Hedefimiz sistematik olarak Elevsina tersanelerini değerlendirilerek Silahlı Kuvvetlerin silahlanmasına kazandırmak. Aynısını EAB (Yunanistan Havacılık Sanayi) için de hedefliyoruz.

Yunanistan çok yakın gelecekte kendi İnsansız Hava Aracını (İHA) üretecek. Meçovio Üniversitesi, Patra Üniversitesi ve Aristotelio Üniversitesi’nin sunmuş oldukları prototip planlar Savunma Bakanlığı tarafından inceleniyor. Şirketlerin İHA’lara fon sağlamaları için ilgi var. Ayrıca, Savunma için sunulan Avrupa Birliği fonlarını da kullanmayı deneyeceğiz. Hedefimiz bir üretim hattına ulaşmak.”

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı