Yunanistan Haber

3’üncü Tugay Stefanovikio’dan Dedeağaç’a Yerleşiyor, Tüm Dengeler Değişiyor!

Dedeağaç’a yerleşiyorlar, geniş bölgedeki askeri dengeleri değiştiriyorlar!

Dedeağaç’a yerleşiyorlar, geniş bölgedeki askeri dengeleri değiştiriyorlar!

ABD Ordusu’nun Stefanovikio’da geçici olarak konuşlanan 3’üncü Tugayı askeri personeli Dedeağaç Limanı’na konuşlanacak. ABD ve Yunanistan’ın birlikte uygulamaya koydukları bu stratejik hamle Güneydoğu Avrupa’nın bu bölgesinde, Çanakkale boğazı ve İstanbul boğazından Karadeniz’e giriş koridoruna yakın bir bölgede tüm askeri ve stratejik dengeleri sil baştan değiştiriyor.

Dedeağaç Limanı Amerikalılar için sadece ticari amaçlı değil, aynı zamanda ağırlıklı olarak ABD Ordusu ve Yunan Ordusu tarafından değişik amaçlı kullanımı ile ön plana çıkarken, aynı zamanda geniş bölgedeki askeri ve stratejik dengeleri de değiştiriyor.

Bugün Dedeağaç’a gelen ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt yaptığı konuşmada asıl amacın ne olduğunu açıkladı. Amaç, ABD’nin Güneydoğu Avrupa’nın kontrolünü elinde bulundurabilmesi açısından bu bölgede deniz üssüne ihtiyacı olduğunu, aynı zamanda bölgenin bir enerji koridoru olmasıyla da ön plana çıkmasından dolayı, (TAP, IGB ve FSRU) ABD şirketi tarafından Dedeağaç’ın açıklarına kurulacak olan sıvılaştırılmış doğalgaz tesisinin, olası bir terör ve benzeri saldırılara karşı askeri güç ve teknolojik imkanlarla korumasını sağlamak üzere, ABD ve Yunanistan birlikte harekete geçiyor ve Dedeağaç’a Deniz komandoları askeri birimi ve helikopter destekli üs kurulması konusunda kararlı oldukları görülüyor.

Buna göre, önümüzdeki kısa zaman içerisinde ABD Ordusu’nun Stefanovikio’da geçici olarak konuşlanan 3’üncü Tugayı askeri personeli Dedeağaç Limanı’na konuşlanmak üzere geri sayımın da başladığı açıkça görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

2
Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
trackback

[…] της Κωνσταντινούπολης πάει προς την Μαύρη Θάλασσα, αναφέρει η εφημερίδα Birlik που έχει την έδρα της στην Θράκη, αλλά εκτελεί τις […]

trackback

[…] της Κωνσταντινούπολης πάει προς την Μαύρη Θάλασσα, αναφέρει η εφημερίδα Birlik που έχει την έδρα της στην Θράκη, αλλά εκτελεί τις […]

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı