Tarihte Bugün

21 Ekim 1912 Kırcaali’nin Yas Günüdür

Balkan Harbinde Bulgaristan’ın işgal ettiği topraklardan 148 bin Türk veya Müslüman göçe zorlanıp kovulur, binlerceside açlıktan, soğuktan ölür (Justin McCarthy  “Ölüm ve Sürgün”).

Balkan Harbi 107 yıl önce bugün 21 Ekim 1912 günü 2 nci Ordu ileri kısımlarıyla Arda ve Tunca nehirleri arasında başlar.

Bu arada Batı Trakya’da bulunan ve yaklaşık bir kolordu kuvvetindeki Kırcaali Müfrezesinin, düşman yan ve gerilerine taarruz ederek etkili olacağı umuluyordu.

Lakin bu Osmanlı birlikleri de Bulgar Rodop Grubunun taarruzu karşısında hemen dağılmış ve etkili bir varlık gösteremeden, yerli halk ile birlikte Gümülcine’ye doğru panik halinde çekilmiştir. Böylece Batı Trakya Bulgar Ordusunun eline geçmiş, Osmanlı Doğu ve Batı Orduları arasındaki irtibat, harbin başlangıcından henüz onbir gün geçmeden kesilmiştir.

Bulgar Ordusunun Mesta-Karasu’ya inerek Batı Trakya’yı işgal etmesiyle bir başka tarihi önemi olan coğrafya Bulgarlara bırakılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı